Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Celková cena zboží: 0 Kč
Pokračovat v objednávce

Z archeologů doboví vyšetřovatelé: Za nálezem vzácného pokladu se skrývá strach člověka v minulosti

17. 10. 2017

Lučivná 12. října (TASR) - V podtatranské obci Lučivná, okres Poprad, se koncem léta podařilo objevit poklad mincí pocházejících z období 17. a 18. století. "K objevení pokladu nás podnítila příprava monografie obce. S kolegou Vlaďko Habaj jsme systematicky dělali průzkum katastrálního území a na hřebeni nad známou jeskyní, která se nazývá Pivnice, jsme našli pár takových novověkých nálezů ze 17. až 19. století. Proto jsme se rozhodli systematičtěji věnovat tomuto hřebenu, protože nedaleko šla cesta Via Magna, ale i pošťácké cesta, " přiblížil dnes na tiskové konferenci v místním kostele archeolog Marián Soják z Archeologického ústavu Slovenské akademie věd (AU SAV) v Nitře, který poklad objevil.

Archeologům se podařilo mělce pod úrovní současného terénu objevit malý džbán naplněný stříbrnými mincemi, přičemž nejstarší z nich byla z roku 1665 a nejmladší z roku 1733. "Někdy po roce 1733 musel tento majitel schovat svůj majetek. To, že byl uložen mělce pod povrchem, svědčí o tom, že ho musela překvapit nějaká událost, myslím si, že to byly zbojníci, " doplnil Soják. Bylo to přesně 15 metrů severně od výrazné skupiny vápencových skal nad hřebenem, takže si podle něj určitě zapamatoval, kde poklad zakopal, už se pro něj však nevrátil.

Nádobka obsahovala celkem 870 mincí drobné měny, jsou mezi nimi exempláře nejen uherské, ale i tyrolské, slezské, dolnorakouské, české či štýrské. Archeologům zbývá ještě vyčistit asi 170 mincí. "Už mě čištění tohoto pokladu stálo čtyři kila citronů, použil jsem i ultrazvuk, dennodenně ty mince čistíme, je to náročná, ale krásná práce, protože stále objevujeme nějaký nový, hezčí exemplář," zdůraznil Soják. V předběžně analyzovaném souboru nálezu se nachází také jeden měděný důlní znak ze Španej doliny z roku 1699. Poklad z Lučivná je podle Soják jedním z mála, které se na Slovensku podařilo prozkoumat profesionálním archeologům a zachoval se tak v celosti.

"Zároveň je jediným na Spiši. Je důležitý z hlediska vývoje měny po rok 1740 na tomto území, "doplnil Numismatik AU SAV Jan Hunka s tím, že poklad váží něco více než 560 gramů. Nacházejí se zde mince v různých nominálních hodnotách, ta nejvyšší je 15-krejcar z dob Leopolda I. z konce 17. století, pak jsou tam 6-krejcary, trojgrajciare, krejcary, ale i zcela drobné nominálně jednotky jako Duart, denáry či grošíky. "Možná 200 těch denárů se počítá na jeden zlatý dukát,"objasnil Soják. Mnohé mince jsou podle něj falešné, některé dokonce pokřivené či proděravělé.

Koncem příštího roku plánují archeologové vydat o pokladu i samostatnou publikaci a prezentován bude na půdě Obecního úřadu v Lučivná v podobě dočasné výstavy. "Z tohoto pokladu se velmi těšíme, a to i přesto, že jsme museli kvůli němu odložit vydání naší monografie, na níž pracujeme již více než dva roky. Hodnota této knihy však i díky tomuto pokladu určitě poroste. Předpokládám, že se nám podaří tu v obci něco vystavit i natrvalo, uvidíme, " uzavřel starosta obce Stanislav Gavalier.

 

Zdroj: dobrenoviny.sk


 

Botswana vytěžila další z diamantových unikátů

19. 4. 2018

Lucara Diamond Copr. vytěžila 472 karátový surový diamant. Jedná se o již třetí největší kámen z botswanského dolu Karowe.

Novinky ze světových aukcí

17. 4. 2018

Do prestižních aukčních síní míří skvostné diamanty a šperky za desítky milónů dolarů

Pamětní zlatá mince, 10NIS 70. výročí Izraele proof

16. 4. 2018

V našem e-shopu najdete novou pamětní zlatou minci