Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

V Plzni je k vidění unikátní výstava mincí a medailí k 700. výročí narození Karla IV.

26. 10. 2016

Až do 4. listopadu je v nových výstavních prostorách společnosti TrustWorthy Investment na Slovanské třídě k vidění část vzácné soukromé sbírky pana Milana Bašeho. Sbírka je specifická tím, že se jedná pouze o mince, medaile a pečeti s motivy a podobiznami Karla IV.

Milan Baše s jednou svojí cennou medailí.

V letošním roce si připomínáme významné 700. výročí od narození největšího českého krále a římského císaře Karla IV. Jeho podobu na mincích a medailích v průběhu historie mohou díky unikátní výstavě ze soukromé sbírky obdivovat návštěvníci v Plzni.

„Naše společnost má ve svém portfoliu nejen zlato a diamanty, ale na evropské úrovni se zaměřuje také na numismatiku. Rozhodnutí, jak oslavit významné výročí, bylo proto poměrně jasné. Karla IV. a jeho odkaz bychom rádi přiblížili veřejnosti prostřednictvím mincí a medailí,“ říká Jan Duchoslav ze společnosti TrustWorthy Investment.

Pan Milan Baše z Prahy pokračuje ve zcela unikátní sbírce, kterou před lety založil jeho otec. Sbírá medaile, mince a další předměty, na kterých je vyobrazen Karel IV. Nejstarší medaile se datují do 17. století, nejstarší mince byly vyražené za vlády Karla IV. Medaile a pamětní mince byly vydávány k různým příležitostem, velké množství jich nechala vyrazit například pražská Karlova univerzita.

Medaile vydávaly i různé spolky – vůbec nejstarší medailí je tzv. pražská židovská medaile z počátku 17. století, která má na líci vyražen portrét panovníka a na rubu pak rysa, zvíře symbolizující bystrost a jasnozřivost, vlastnosti typické i pro Karla IV.

Nejvýznamnější český král je také vděčným motivem moderních medailérů. Jedním z nejúspěšnějších návrhů jsou dukáty z roku 1978, navržené našim nejlepším medailérem Jiřím Harcubou k 600. výročí úmrtí Karla IV. Přesto, že se jednalo o vítězné návrhy, realizace ve zlaté podobě se tehdy, s ohledem na autorovy politické postoje, nedočkaly. Díky jejich umělecké hodnotě byly realizovány alespoň v podobě stříbrných a bronzových medailí, které vydala Československá společnost přátel drobné plastiky.

Dlouhých 38 let ležely sádrové odlitky, které Jiří Harcuba vytvořil, v archivu České národní banky, než se k jejich realizaci rozhodla společnost TrustWorthy Investment.  Medaile byly nakonec vydány v limitované emisi 50 ks sad – deseti dukát, pěti dukát, dvou dukát a dukát a emisi 50 ks samostatných dukátů a dvou dukátů. Medaile mají parametry dukátů, tedy hmotnost dukátového zlata. „Toto provedení je nejbližší podobě, jak by dukáty bývaly vypadaly, pokud by byly realizovány už v roce 1978. Tyto medaile se zařadily mezi sběratelské unikáty letošního roku,“ upozorňuje Jan Duchoslav.

Výstavu ze sbírky Milana Bašeho i medaile s Karlem IV. podle návrhu Jiřího Harcuby mohou zájemci zhlédnout v nových výstavních prostorách od pondělí do pátku od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin, v sobotu a neděli pak od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Zdroj: plzen.cz

Tematický večer v Českých Budějovicích - Vatikánský a Italský večer

25. 3. 2020

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment v Českých Budějovicích

Tematický večer v Praze - Vatikánský a Italský večer

18. 3. 2020

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment v Praze

Tematický večer v Plzni - Vatikánský a Italský večer

11. 3. 2020

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment v Plzni