Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

V Plzni je k vidění unikátní výstava mincí a medailí k 700. výročí narození Karla IV.

26. 10. 2016

Až do 4. listopadu je v nových výstavních prostorách společnosti TrustWorthy Investment na Slovanské třídě k vidění část vzácné soukromé sbírky pana Milana Bašeho. Sbírka je specifická tím, že se jedná pouze o mince, medaile a pečeti s motivy a podobiznami Karla IV.

Milan Baše s jednou svojí cennou medailí.

V letošním roce si připomínáme významné 700. výročí od narození největšího českého krále a římského císaře Karla IV. Jeho podobu na mincích a medailích v průběhu historie mohou díky unikátní výstavě ze soukromé sbírky obdivovat návštěvníci v Plzni.

„Naše společnost má ve svém portfoliu nejen zlato a diamanty, ale na evropské úrovni se zaměřuje také na numismatiku. Rozhodnutí, jak oslavit významné výročí, bylo proto poměrně jasné. Karla IV. a jeho odkaz bychom rádi přiblížili veřejnosti prostřednictvím mincí a medailí,“ říká Jan Duchoslav ze společnosti TrustWorthy Investment.

Pan Milan Baše z Prahy pokračuje ve zcela unikátní sbírce, kterou před lety založil jeho otec. Sbírá medaile, mince a další předměty, na kterých je vyobrazen Karel IV. Nejstarší medaile se datují do 17. století, nejstarší mince byly vyražené za vlády Karla IV. Medaile a pamětní mince byly vydávány k různým příležitostem, velké množství jich nechala vyrazit například pražská Karlova univerzita.

Medaile vydávaly i různé spolky – vůbec nejstarší medailí je tzv. pražská židovská medaile z počátku 17. století, která má na líci vyražen portrét panovníka a na rubu pak rysa, zvíře symbolizující bystrost a jasnozřivost, vlastnosti typické i pro Karla IV.

Nejvýznamnější český král je také vděčným motivem moderních medailérů. Jedním z nejúspěšnějších návrhů jsou dukáty z roku 1978, navržené našim nejlepším medailérem Jiřím Harcubou k 600. výročí úmrtí Karla IV. Přesto, že se jednalo o vítězné návrhy, realizace ve zlaté podobě se tehdy, s ohledem na autorovy politické postoje, nedočkaly. Díky jejich umělecké hodnotě byly realizovány alespoň v podobě stříbrných a bronzových medailí, které vydala Československá společnost přátel drobné plastiky.

Dlouhých 38 let ležely sádrové odlitky, které Jiří Harcuba vytvořil, v archivu České národní banky, než se k jejich realizaci rozhodla společnost TrustWorthy Investment.  Medaile byly nakonec vydány v limitované emisi 50 ks sad – deseti dukát, pěti dukát, dvou dukát a dukát a emisi 50 ks samostatných dukátů a dvou dukátů. Medaile mají parametry dukátů, tedy hmotnost dukátového zlata. „Toto provedení je nejbližší podobě, jak by dukáty bývaly vypadaly, pokud by byly realizovány už v roce 1978. Tyto medaile se zařadily mezi sběratelské unikáty letošního roku,“ upozorňuje Jan Duchoslav.

Výstavu ze sbírky Milana Bašeho i medaile s Karlem IV. podle návrhu Jiřího Harcuby mohou zájemci zhlédnout v nových výstavních prostorách od pondělí do pátku od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin, v sobotu a neděli pak od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Zdroj: plzen.cz

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.