Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

V Kazachstánu byl nalezen masivní zlatý poklad

10. 8. 2018

Archeologové pracující v horách Tarbagatai v severovýchodním Kazachstánu při vykopávkách objevili více než 3000 předmětů a šperků ze zlata a drahých kovů, jejichž stáří se odhaduje až na 800 let před naším letopočtem.

Poklad, který byl nalezen na pohřebišti "Yeleke Sazy", pravděpodobně patřil šlechtické rodině kmene Saků, patřícího do nomádské podskupiny Skytů. Kmen Saků vládl před 2800 lety po celé střední Asii.

Podle informací z lokálních médií byl archeologický tým pod vedením doktora historických věd Zeinolly Samasheva ohromen úrovní technologického vývoje pro výrobu zlatých šperků. Jejich dovedné provedení vypovídá o rozvinuté kultuře kmene Saků a schopnosti použít pokročilé technologie.

Pohřební předměty, které se nacházely u dvou těl, obsahovaly zvonovité náušnice, zlaté talíře, zrcadlo, řetězy, náhrdelníky s drahými kameny, nádherně propracovaná zvířata a zlaté korálky, které byly používány při zdobení oděvů kmene Saků.

Archeologové budou ve výkopech v tomto regionu pokračovat, jelikož odhadují, že na náhorní plošině Eleke Sazy se nachází téměř 200 pohřebních kopců.

Autor: Iveta Špeciánováproduct manager TrustWorthy Investment Holding SE

Graff - neuvěřitelný 302ct. diamant z kamene Lesedi La Rona

23. 4. 2019

Graff představil 67 diamantů, které vybrousil z legendárního kamene Lesedi La Rona, který ve svém surovém stavu vážil 1 109 karátů. Mezi vybroušenými kameny je i rekordně velký 302 karátový diamant.

Aukce Christie’s - modrá dvojčata prodána za téměř 7 milionů dolarů

23. 4. 2019

Aukční síň Christie’s vydělala 30,3 milionů USD během úterní Magnificent Jewels auction, která se uskutečnila v New Yorku. Dvojčata modrých diamantů zasazená v prstenu byla vedoucí položkou celé aukce.

Pamětní zlatá mince, 200EUR "Řecká kultura - historici - Thúkydidés" proof

18. 4. 2019

Nová mince ze série "Řecká kultura - historici" je věnována Thúkydidovi, řeckému historikovi, politikovi a autorovi klasického díla Dějiny peloponéské války. Thúkydidés je považován za zakladatele historické monografie omezené časově na historii soudobou a za otce politické školy realismu