Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

V Kazachstánu byl nalezen masivní zlatý poklad

10. 8. 2018

Archeologové pracující v horách Tarbagatai v severovýchodním Kazachstánu při vykopávkách objevili více než 3000 předmětů a šperků ze zlata a drahých kovů, jejichž stáří se odhaduje až na 800 let před naším letopočtem.

Poklad, který byl nalezen na pohřebišti "Yeleke Sazy", pravděpodobně patřil šlechtické rodině kmene Saků, patřícího do nomádské podskupiny Skytů. Kmen Saků vládl před 2800 lety po celé střední Asii.

Podle informací z lokálních médií byl archeologický tým pod vedením doktora historických věd Zeinolly Samasheva ohromen úrovní technologického vývoje pro výrobu zlatých šperků. Jejich dovedné provedení vypovídá o rozvinuté kultuře kmene Saků a schopnosti použít pokročilé technologie.

Pohřební předměty, které se nacházely u dvou těl, obsahovaly zvonovité náušnice, zlaté talíře, zrcadlo, řetězy, náhrdelníky s drahými kameny, nádherně propracovaná zvířata a zlaté korálky, které byly používány při zdobení oděvů kmene Saků.

Archeologové budou ve výkopech v tomto regionu pokračovat, jelikož odhadují, že na náhorní plošině Eleke Sazy se nachází téměř 200 pohřebních kopců.

Autor: Iveta Špeciánováproduct manager TrustWorthy Investment Holding SE

Pamětní mince ČNB vypráví historii

14. 11. 2018

Zajímavým a tak trochu jiným pohledem na odkaz zásadních milníků v naší historii jsou pamětní mince. V České republice je výhradním emitentem pamětních mincí Česká národní banka.

Příběh dvou kovů: Jeden cennější než zlato, druhý historicky podceňovaný

13. 11. 2018

Zlato je kovem králů, základní měnou, věčným zdrojem hodnoty, ztělesněním krásy

Pamětní stříbrná mince, 10000HUF 450. výročí Unitariánské církve proof

12. 11. 2018

V našem e-shopu najdete novou pamětní stříbrnou minci