Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Unikátní výstava mincí a medailí s tématikou Karla IV. je v Plzni – FOTKY

26. 10. 2016

Letošní rok je ve znamení celé řady akcí a projektů, které připomínají 700 let od narození Karla IV. V Plzni je další z nich unikátní výstava, která je od pondělí k vidění v nové pobočce prestižní společnosti TrustWorthy Investment na Slovanské třídě.

Výstava nabízí pohled na zhruba stovku unikátní medailí a mincí ze soukromé sbírky Milana Bašeho. Sbírka je specifická tím, že se jedná pouze o mince, medaile a pečeti s motivy a podobiznami Karla IV. Skutečně exkluzivní kousky jsou k vidění až do 4. listopadu.

"Naše společnost má ve svém portfoliu nejen zlato a diamanty, ale na evropské úrovni se zaměřuje také na numismatiku. Rozhodnutí, jak oslavit významné výročí, bylo proto poměrně jasné. Karla IV. a jeho odkaz bychom rádi přiblížili veřejnosti prostřednictvím mincí a medailí,“ říká Jan Duchoslav ze společnosti TrustWorthy Investment.

Samotnou sbírku založil před lety otec Milana Bašeho a její kořeny sahají do západočeského regionu. Vznikat začala v Chebu. Milan Baše v nadšeném sběratelství svého otce pokračuje. Celkově má sbírka okolo sedmi stovek typů medailí a mincí, což fakticky představuje zhruba čtrnáct set kusů. Nejstarší medaile se datují do 17. století, nejstarší mince byly vyražené za vlády Karla IV. Medaile a pamětní mince byly vydávány k různým příležitostem, velké množství jich nechala vyrazit například pražská Karlova univerzita.

Výstava přináší také jedinečnou sadu dukátů podle odlitků Jiřího Harcuby. Jejich cena roste…

Medaile byly nakonec vydány v limitované emisi 50 ks sad -  deseti dukát, pěti dukát, dvou dukát a dukát a emisi 50 ks samostatných dukátů a dvou dukátů. Medaile mají parametry dukátů, tedy hmotnost dukátového zlata.

"Podařilo se vyrazit exkluzivní ražbu návrhů z roku 1978, kdy Jiří Harcuba tyto návrhy zasílal do Československé státní banky k výročí 600 let od úmrtí Karla IV.. Tento návrh nebyl vybrán, protože Jiří Harcuba nebyl oblíbený minulým režimem. V tomto roce se ražba podařila. Realizovalo se pouhých padesát kusů sad. Jejich emisní hodnota byla necelých dvě stě tisíc korun. V současné době se na trhu tyto dukáty objevují zřídka. Jednu možnost budou mít sběratelé na dražbě v Praze 14. listopadu, kde ta částka začíná na 11 700 eurech," říká předseda představenstva společnosti Michal Spurný.

Vzhledem k unikátnosti sbírky jsou exponáty v podstatě pod nepřetržitým dohledem. Exkluzivní výstava je k vidění každý den od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin, o víkendu od 10 do 18 hodin a přístupná je zdarma.

Zdroj: qap.cz

Tematický večer v Českých Budějovicích - Vatikánský a Italský večer

25. 3. 2020

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment v Českých Budějovicích

Tematický večer v Praze - Vatikánský a Italský večer

18. 3. 2020

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment v Praze

Tematický večer v Plzni - Vatikánský a Italský večer

11. 3. 2020

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment v Plzni