Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Unikátní výstava mincí a medailí s tématikou Karla IV. je v Plzni – FOTKY

26. 10. 2016

Letošní rok je ve znamení celé řady akcí a projektů, které připomínají 700 let od narození Karla IV. V Plzni je další z nich unikátní výstava, která je od pondělí k vidění v nové pobočce prestižní společnosti TrustWorthy Investment na Slovanské třídě.

Výstava nabízí pohled na zhruba stovku unikátní medailí a mincí ze soukromé sbírky Milana Bašeho. Sbírka je specifická tím, že se jedná pouze o mince, medaile a pečeti s motivy a podobiznami Karla IV. Skutečně exkluzivní kousky jsou k vidění až do 4. listopadu.

"Naše společnost má ve svém portfoliu nejen zlato a diamanty, ale na evropské úrovni se zaměřuje také na numismatiku. Rozhodnutí, jak oslavit významné výročí, bylo proto poměrně jasné. Karla IV. a jeho odkaz bychom rádi přiblížili veřejnosti prostřednictvím mincí a medailí,“ říká Jan Duchoslav ze společnosti TrustWorthy Investment.

Samotnou sbírku založil před lety otec Milana Bašeho a její kořeny sahají do západočeského regionu. Vznikat začala v Chebu. Milan Baše v nadšeném sběratelství svého otce pokračuje. Celkově má sbírka okolo sedmi stovek typů medailí a mincí, což fakticky představuje zhruba čtrnáct set kusů. Nejstarší medaile se datují do 17. století, nejstarší mince byly vyražené za vlády Karla IV. Medaile a pamětní mince byly vydávány k různým příležitostem, velké množství jich nechala vyrazit například pražská Karlova univerzita.

Výstava přináší také jedinečnou sadu dukátů podle odlitků Jiřího Harcuby. Jejich cena roste…

Medaile byly nakonec vydány v limitované emisi 50 ks sad -  deseti dukát, pěti dukát, dvou dukát a dukát a emisi 50 ks samostatných dukátů a dvou dukátů. Medaile mají parametry dukátů, tedy hmotnost dukátového zlata.

"Podařilo se vyrazit exkluzivní ražbu návrhů z roku 1978, kdy Jiří Harcuba tyto návrhy zasílal do Československé státní banky k výročí 600 let od úmrtí Karla IV.. Tento návrh nebyl vybrán, protože Jiří Harcuba nebyl oblíbený minulým režimem. V tomto roce se ražba podařila. Realizovalo se pouhých padesát kusů sad. Jejich emisní hodnota byla necelých dvě stě tisíc korun. V současné době se na trhu tyto dukáty objevují zřídka. Jednu možnost budou mít sběratelé na dražbě v Praze 14. listopadu, kde ta částka začíná na 11 700 eurech," říká předseda představenstva společnosti Michal Spurný.

Vzhledem k unikátnosti sbírky jsou exponáty v podstatě pod nepřetržitým dohledem. Exkluzivní výstava je k vidění každý den od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin, o víkendu od 10 do 18 hodin a přístupná je zdarma.

Zdroj: qap.cz

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.