Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

„Staré“ penzijní fondy jsou v porovnání s inflací v mínusu. Spoření na důchod je nutné si pořídit jinak.

12. 11. 2021

Penzijní fondy jsou součástí třetího penzijního pilíře, do kterého mohli účastníci vstupovat do roku 2012. V České republice v nich podle údajů Asociace penzijních společností ČR na konci druhého čtvrtletí stále figurují více než tři miliony účastníků. Celkově je v současnosti v Čechách osm takových transformovaných fondů, které dohromady v průměru „vydělávaly“ klientům třičtvrtě procenta. Po zohlednění inflace je nad slunce jasnější, že účastníkům se fondy dlouhodobě předělávají.

Problémem je konzervativní strategie

Konzervativní fondy a jejich zhodnocení jsou z dlouhodobého hlediska pro klienty nerentabilní, jsou určeny zejména pro lidi, kteří si chtějí uchovat své finanční prostředky, nikoli je zhodnocovat. Převážně z takových fondů se však penzijní fondy skládají, respektive do nich investují, což z dlouhodobého hlediska znamená vysokou prohru vůči inflaci. Podle odborníků by tedy měli účastníci v penzijních fondech zvážit co nejrychlejší přechod do účastnických fondů, které jsou sice rizikovější, ale z dlouhodobého hlediska i výnosnější a tedy inflaci překonávají.

Účastnické fondy na jedné straně negarantují zisk, tedy se v krátkodobém časovém horizontu mohou vklady účastníků nacházet v červených číslech. Z dlouhodobého hlediska však mnohem lépe splňují očekávání výnosnosti a překonání inflace.

„Podle Richarda Siudy, ředitele Conseq penzijní společnosti, není spoření v transformovaných fondech dobrou cestou k zajištění důchodu. Je zde podle něj zcela zásadní rozpor mezi cílem klienta (dlouhodobé výnosné spoření) a investičním cílem transformovaného fondu (zajistit nezáporný výnos na pouhém ročním horizontu)“ (cit. seznamspravy.cz, 11.11.2021).

Stát transformovaným fondem nahrává

Garance udržení transformovaných fondů ze strany státu v kladných číslech je pravděpodobně hlavním důvodem, proto se v nich účastníci zuby – nehty drží. Na druhé straně jim jejich příliš konzervativní povaha nedovoluje vystoupat do vyšších čísel a překonat inflaci, i když nemohou dosahovat záporného zhodnocení, kolem nuly se klidně pohybovat mohou. „Transformované fondy žádného zhodnocení dosahovat nemůžou, pokud musí být prostředky investovány natolik konzervativně, aby nedošlo k žádnému výkyvu ani na ročním horizontu. Bohužel tento fakt si velká část klientů není ochotna připustit. […] „Mnoho lidí vnímá staré penzijní spoření jen jako zdroj státního příspěvku a o samotný výnos se tolik nezajímají. Což je samozřejmě velká chyba, protože státní příspěvek má významnou váhu na začátku spoření, kdy jeho výše tvoří významný podíl na vkladech klienta, ale časem tento podíl klesá, a naopak výnos samotné investice je tím důležitým faktorem“ (cit. seznamspravy.cz, 11.11 .2021).

Zdroj: banky.cz

Řešením jsou účastnické fondy

Jak jsme zmiňovali, navzdory vyššímu riziku z krátkodobého hlediska jsou právě účastnické fondy zajímavé pro účastníky, kteří si potřebují šetřit na důchod poměrně dlouhou dobu. Z dlouhodobého hlediska jsou totiž mnohem výnosnější než v současnosti preferované transformované penzijní fondy. Klíčem volby vhodné strategie je rozmyslet si, kolik let má účastník do důchodu a v zásadě platí čím mladší, tím dynamičtější, tedy rizikovější fond. S postupným přibližováním se k důchodovému věku je dobré strategii postupně měnit až se účastník dostane na konzervativní rovinu a tedy si svůj majetek „udržuje“.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sporeni-na-duchod-stare-penzijko-vas-nespasi-prohrava-totiz-sinflaci-179936#utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Každý člověk by měl diverzifikovat své úspory a tím eliminovat riziko znehodnocení peněz

Samozřejmě není dobré spoléhat pouze na stát nebo jednu „nohu“ při myšlence na vlastní důchod. V současnosti na internetu existuje spousta kalkulaček, které Vám dokážou říct, kolik peněz dostanete od státu při dosažení důchodového věku. Do kalkulaček si můžete přidat i svá stávající spoření, pilíře či našetřenou hotovost.

U většiny lidí je výpočet z kalkulačky nemilým překvapením a mnoho z nich zjistí, že v důchodu nedostanou ani zlomek peněz, na které jsou při současném životním standardu zvyklí.

Abyste předešli obdobnému scénáři, je třeba zajistit se nejen odvody do Sociální pojišťovny, druhým či třetím pilířem, ale mít našetřeno dostatek finančních prostředků v alternativních investicích. Jelikož termínované vklady v bankách již nejsou tak výnosné jako před lety, alternativní investování je ideální možností jak si své úspory nejen zachovat, ale také slušně zhodnotit. Takovou alternativu Vám nabízíme i my v podobě jednorázových nákupů drahých kovů, numismatiky a diamantů nebo v podobě spoření do drahých kovů a investičních mincí. Zvolte si jistotu v podobě drahých kovů, které jsou z hlediska dekád jedněmi z nejstabilnějších investic. Budeme rádi, pokud nás kontaktujete přes formulář a rádi Vám zodpovíme jakékoliv dotazy.

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.