Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Stáhne Evropa celý svět ke dnu?

25. 3. 2015

Zatímco titulkům dominuje Řecko, objevují se další dvě zprávy, které podtrhují závažnost politické a ekonomické krize Evropy, která by mohla mít devastující vliv na Spojené státy a zbytek světa. Jedna z nich je velmi dobře známá. Evropská centrální banka oznámila, že spustí obrovské kvantitativní uvolňování, aby tím stagnující ekonomiky na kontinentu podpořila a dostala je z jejich propadu. Opakuje tak ty samé chyby, které napáchal FED nebo Japonsko.

S cílem zesílit bankovní rezervy a snížit úrokové sazby bude skupovat státní dluhopisy, takže riziko teoreticky ponesou centrální banky jednotlivých států.

Za normální situace by s využitím těchto nových peněz banky zvýšily objemy půjček a peníze tak znásobily. Kdysi dávno jedno nové euro vytvořilo osm, možná deset dalších eur díky půjčkám. Ne však tentokrát.

Úroková sazba je cenou, kterou dlužník platí za to, že si peníze půjčuje. Cenové regulace vždy poškozují a narušují trhy. Umělé snižování úrokových sazeb tak po celém světě závažně narušilo trh s úvěry tak, že je pro nové, malé a středně velké podniky výrazně složitější získat peníze za rozumných podmínek. Stejnému problému je vystavena i většina domácností.

Nyní se přesuňme k té méně známé zprávě: Sotva Evropská centrální banka přijala neúspěšnou politiku FEDu (nestalo se náhodou, že se po umírnění FEDu, který přestal s kvantitativním uvolňováním, zlepšila situace na americkém pracovním trhu), objevily se zprávy o požadavcích, aby ECB zpřísnila kapitálové požadavky pro komerční banky. Takže své finanční zásoby budou muset zvýšit i banky, které nemají s plněním současných požadavků problém.

Bezradnost ECB je naprosto dechberoucí. Jak může banka navýšit svůj finanční polštář? Prodejem nových aktiv, snížením dividend – a poskytováním nižšího objemu půjček. Regulátoři jsou u bank posedlí ukazatelem rizikově vyvážených aktiv. Dle jejich zvrhlých měřítek je méně riskantní půjčit peníze Portugalsku než Applu. Podnikům, které nejsou napojené na politiku (tedy naprosté většině soukromého sektoru), jsou tak házeny další klacky pod nohy.

Většina rezerv, které vzniknou kvůli této novátorské verzi kvantitativního uvolňování, skončí opět zpátky u ECB. A co hůř, ECB tak poskytuje politikům jednoduchou výmluvu, díky které nemusí provádět potřebné reformy, které by doopravdy pomohly dostat jednotlivé státy z krize.  Nemusí díky ní zmenšovat přebujelý veřejný sektor, rušit nevýhodné daně a uvolňovat pracovní trhy. Problematické evropské ekonomiky tak budou dál stagnovat. Jak ukazují nedávné volby v Řecku, vedou tyto problémy k velmi nepříjemným politickým dopadům. Francouzské xenofobní, fašistické Národní frontě výrazně vzrostla podpora. Během letošních voleb ve Španělsku mají velkou šanci zvítězit další radikálové. Blížící se květnové volby ve Velké Británii by mohly nakonec vést k vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Kolaps Evropské unie a eura bude mít hrozné následky. Celý svět uvrhne do chaosu, jaký jsme nezažili od třicátých let minulého století.

Autor: Steve Forbes

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.