Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Prognózy pro cenu zlata pro rok 2022: Investoři jsou zatím opatrní

18. 1. 2022

Na konci loňského roku jsme upozorňovali na to, že analytici i investoři počítají se zvyšováním cen zlata v roce 2022. Největším stimulem pro ně měla být očekávání z rostoucích úrokových sazeb, jakož i inflace, která celosvětově konstantně stoupá.

Na začátku letošního roku se proto analytici blíže podívali na loňské prognózy a porovnali si je s realitou. Podle analýz je zlato stále na relativně nízké úrovni, důvodem jsou očekávání před avizovaným zvyšováním úrokových sazeb ze strany FEDu, jakož i stále se zvyšující inflace na všech světových trzích.

Mnozí odborníci se však shodují, že relativně nízká poptávka po zlatě je před očekáváními zvyšování úrokových sazeb normální. Prolomit by se měl po skutečné „akci“ ze strany FEDu. Navíc, cena zlata v průměru tak či tak stoupla o 14% po překonání tříprocentní inflace a překonala i inflaci USA, což je velmi dobrá zpráva pro všechny, kdo si zlato nakoupili v nejnižší cenové hladině během loňského roku (zlato.kurzy.cz, 18.1 .2022).

Nízké ceny zlata využívají centrální banky

To, že je cena zlata na relativně nízké úrovni nahrává centrálním bankám, které se opět rozhodly skupovat drahý kov do svých devizových rezerv. Jednou z nich je také Česká národní banka, která během loňského roku zvýšila rezervy dokonce třikrát. Poslední nákup v září 2021 znamenal pro banku navýšení o 400 tun. Česká národní banka tak tedy ke konci listopadu 2021 vlastnila celkem 10,17 tuny zlata, což činí 327 tisíc trojských uncí. Takovou zásobu vlastnila naposledy v roce 2015.

Podle Světové rady pro zlato se kumulativně ve všech světových bankách nacházelo ke konci třetího čtvrtletí loňského roku více než 36 tisíc tun zlata, což se zhruba rovná pětině všeho zlata, které se historicky na zemi vytěžilo. Nejvíce zlata z toho vlastní USA (více než 8 tisíc tun). Prognózou zároveň je, že letos se zhruba pětina všech centrálních bank chystá své devizové rezervy navyšovat (e-news.cz, 18.1.2022).

Medializované nakupování zlata do rezerv zaznamenalo v loňském roce i Irsko, které tak učinilo po 10 letech. Náš severní soused Polsko také sahá po zlaté jistotě, přičemž každoročně své zásoby zvyšuje (aktuálně vlastní kolem 230 tun). K podobné politice se uchýlilo i Maďarsko. Národní banka Slovenska však stále o zvyšování rezerv mlčí (trend.sk, 18.1.2022).

Zdroj: kurzy.cz

Nízké ceny zlata je třeba využít, nemusíme se jich bát

Zlato je historicky jedním z nejbezpečnějších přístavů v dobách jakékoli krize. Obchodování s ním probíhá již stovky let a vždy bylo považováno za jistotu, se kterou lze počítat kdykoli. Proto není dobré řešit jeho propady v krátkodobém horizontu – je třeba se na něj dívat z dlouhodobého hlediska.

Investoři, kteří chtějí své finance uložit na krátký horizont a vydělat na nich maximum, by měli sáhnout po dynamických indexových fondech, akciích. Konzervativním investováním, jakým je určitě i nákup zlata, je míněno dlouhodobé, několik desítek let trvající odložení financí, do výměny peněz za cihličky.

Na výše uvedeném grafu je ukázána změna ceny zlata za posledních 10 let. Jak je vidět, z dlouhodobého hlediska jeho cena neustále stoupá a proto se krátkodobého propadu jeho ceny není nutné obávat. Zlato dokonce za pár let překonalo světovou ekonomickou krizi a dostalo se na vyšší úroveň než v roce 2013. Proto pokud investoři drží volné peněžní prostředky, které si chtějí uchovat po několik desítek let, je právě teď ideální čas na nákup.

Nabídku investičního zlata naleznete na našem e-shopu.

Autor: Mgr. Katarína Trteková, marketing manager TrustWorthy Investment Holding SE

Zdroje:
https://zlato.kurzy.cz/zpravy/629622-posledni-studie-svetove-rady-pro-zlato-pro-rok-2022/
https://e-news.cz/2022/01/cnb-v-roce-2021-celkem-trikrat-nakoupila-zlato-do-devizovych-rezerv/
https://www.trend.sk/ekonomika/centralne-banky-vracaju-zlatu-slovensku-je-zatial-ticho
https://www.kurzy.cz/?mf=5&af=1&ap=5+let&mp=5+let

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.