Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Proč investovat do diamantů

10. 12. 2018

V dnešním příspěvku se zaměříme na základní fakta o diamantech z pohledu investice do jedné z nejvzácnějších komodit na světě. Stále musíme mít na paměti, že diamant je využíván k několika účelům, zejména v různých odvětvích průmyslu. Méně než 30% vytěžených diamantů je šperkařské kvality. V dnešní době se vytěží zhruba 120 milionů karátů surových diamantů, z čehož pouze 14,4 milionu karátů skončí na diamantovém trhu. Pojďme si tedy přiblížit základní fakta tohoto zářivého fenoménu dnešní doby.

1. Diamanty jsou starší, než život na zemi.

Diamant tu byl mnohem dříve, než lidský život. Jeho vznik datujeme mezi 1 až 3 miliardy let př. n. l. Nejmladší diamanty, které byly nalezeny, jsou staré kolem 100 milionů let. Z hloubky 100 mil se postupně na zemský povrch dostávaly díky vulkanických erupcím před 300 – 400 miliony let. Diamanty pochází z 3x větší hloubky, než je magma většiny sopek. Diamant je tak pravděpodobně nejstarší věc na světě, kterou lze držet v rukou.

Jedná se tedy o absolutní unikát v podobně přírodního minerálu, jehož vznik a především proces, dávají přidanou hodnotu této komoditě.

2. Diamanty jsou den ode dne vzácnější.

V roce 2005 dosáhla diamantová těžba svého vrcholu a od té doby neustále klesá. Sopečné komíny, které přináší většinu dnešních surových diamantů, jsou velmi těžko dosažitelné. Ve skutečnosti pochází mnohé současné diamanty z kimberlitu objeveného před desítkami let, což je důvodem, proč produkce postupně klesá a diamanty se tak stávají vzácnějšími. Objem odpovídající roční produkci diamantů o velikosti jednoho karátu a výše, odpovídá objemu dvou basketbalových míčů. U dvou a výše karátových diamantů je to jeden fotbalový míč a u pěti a výše karátových jen tenisový míček.

U diamantů nenajdete časté a náhlé výkyvy cen. Globální ceník Rapaport, který je předmětem vyjednávání o cenách, reflektuje jen opravdu zásadní změny ta trhu. Investice do diamantu je také jednou z nejkoncentrovanějších. V pouhých pár gramech čisté váhy držíte několik stovek tisíc korun.

3. Poptávka po diamantech nebyla nikdy silnější.

Rok 2017 byl nejsilnějším rokem diamantových šperků! Generace Y představuje 59% hodnoty poptávky po diamantových špercích a to ji přitom tvoří pouze čtvrtina obyvatel. Výzkum ukázal, že generace Y má velký zájem o produkty, které jsou autentické, výjimečné a vzácné. Miliardu let starý diamant je tak ideálním projevem autenticity v životě a vztazích. Opravdový přírodní diamant nese hluboký emocionální význam ve světě, kde jsou věci stále rychlejší a umělejší.

V roce 2017 vzrostl americký diamantový trh o 4% na 43 miliard USD. Poptávka roste každým rokem a diamantové doly se posupně uzavírají. Lze tedy více než očekávat, že diamant jako uchovatel hodnoty, je výbornou volbou.

4. Konfliktní diamanty jsou již minulostí.

99,8% všech diamantů jsou certifikovány Kimberlitským procesem. „Konfliktní diamanty“, které byly zmiňovány ve filmu z roku 2006 Krvavý diamant, jsou dnes již minulostí. Od té doby africké vzpoury ustály a průmysl zavedl přísné kontroly – tzv. Kimberlitský proces – který zajišťuje, že se nebudou obchodovat žádné diamanty pocházející z konfliktních zón. Navíc všichni hlavní výrobci mají zavedená ochranná opatření, která zaručují, že jejich diamanty budou vyrobeny zodpovědně.

Je jistě na místě, že pokud investuji do něčeho tak exkluzivního, jako je diamant, mám tu jistotu, že se jedná o doslova čistý produkt ve všech významech.

5. Diamantový průmysl významně přispívá světu.

Diamantový sektor podporuje živobytí 10 milionů lidí po celém světě, včetně 1,5 milionu řemeslníků a drobných těžařů a jejich rodin v Africe a Jižní Americe, kteří poskytují 15% světových diamantů a jejichž živobytí závisí na poptávce po diamantech. Například objev diamantů v Botswaně přeměnil zemi z jedné z nejchudších na světě, do země se středními příjmy. Dnes se zde každému dítěti dostává povinné školní docházky do věku 13 let díky výnosům z diamantů, které představují třetinu HDP země. V indickém státě Gujarat zase zaměstnává diamantový sektor kolem jednoho milionu lidí a dotuje školy a nemocnice.

Diamantový průmysl má jen velmi malý dopad na životní prostředí. Nepoužívá žádné chemikálie k tomu, aby vytěžil diamanty ze Země. Těžařské společnosti jsou pečlivě střeženy vládními a místními spolky. Uhlíková stopa po vybroušení jednokarátového kamene je menší, než u většiny CVD syntetických diamantů podobné velikosti.

Stejně tak jako důležitost Kimberlitského procesu, je podstatné i vědomí, že jsme svou koupí diamantu nijak nepodpořili narušování životního prostředí.

Suma sumárum, investice do diamantu v jakékoli podobě má zkrátka mnohá pozitiva a je jen na Vás, který kámen si zvolíte. Vyžádejte si tedy nabídku přímo pro Vás ještě dnes!

Zdroj: Diamond Producers Association; IGI – Internation Gemological Institute

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.