Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Přírodní unikáty mezi drahokamy: Růžové, červené, fialové a hnědé diamanty

15. 4. 2019

Přírodní barevné diamanty všeobecně patří mezi nejvíce ceněné drahokamy kvůli své jedinečné barvě, která jim dodává na atraktivitě a vzácnosti. Jasným důkazem je růžový diamant Fancy Vivid Pink o váze 18,96 karátů s názvem Pink Legacy vydražený v Christie´s v roce 2018 za neuvěřitelných 50 milionů USD. Dalším příkladem je nedávná koupě šperkařské společnosti Graff, která vydražila v tendru v Antverpách surový diamant fancy vivid pink za 8,8 milionů USD.

Již několikrát bylo v článcích zmíněno, že růžovým a červeným diamantům náleží titul nejcennější a nejhodnotnější svého druhu. Původ barvy přírodních růžových diamantů je dán absorpcí světla. Většinou se jedná o diamanty typu IIa, tedy diamanty, které neobsahují dusík. Takové kameny pak bývají ty nejčistší. V průběhu svého formování mohou nabýt hnědých, lehce narůžovělých či nafialovělých tónů, které získají především z příměsí zachycených během jejich vzniku.

V tomto článku se dnes budeme zabývat růžovými diamanty, což je ovšem v diamantovém světě širší pojem, protože do škály růžové a červené diamanty, spadají také oranžově růžové, fialové a hnědé diamanty. Bavíme-li se tak o „růžových“ diamantech, předpokládáme i další výše zmíněné barvy. Americká laboratoř GIA (Gemological Institute of America) studovala více jak 90 000 takto barevných diamantů v průběhu několika let. V rozsáhlém počtu jsou všechny barevné variace zahrnuté. Značné procento růžových diamantů pochází z dolu Argyle v Austrálii, který má být dle předpokladů v roce 2020 uzavřen.

„Růžové“ diamanty u GIA zahrnují široké rozpětí popisu barevné terminologie. Je velmi náročné umět určit barvu kamene, neboť se hodnocení tohoto parametru udává nikoli přístrojově, ale pouhým okem. Níže si uvedeme způsoby získání barvy:

1. Barevné lamely – mnohé hnědé, růžové a fialové diamanty mají svou barevnost koncentrovanou v paralelních lamelách (páskách, proužcích), (viz obr. č. 1). Tyto lamely jsou způsobené třením a přirozenou plastickou deformací. Tento způsob se většinou objevuje u kamenů, které byly formovány vysokou teplotou nad 900°C buď v zemském plášti, nebo při erupci kimberlitu na povrch Země.

2. Hnědá barva – hnědá barva je u diamantů poměrně běžná. Ačkoli je ale hnědých diamantů mnoho, zdaleka ne tolik se jich podrobuje certifikaci. K tomu, aby byl hnědý diamant žádaný, je třeba i další barvy jako je růžová, oranžová nebo žlutá. Například z hodnocených 90 000 diamantů bylo čistě hnědé barvy jen 3%. Většina hnědých diamantů získá svou barvu díky narušení struktury krystalové mřížky.

3. Diamanty s volným dusíkem – takové diamanty jsou extrémně vzácné. Jedná se o diamanty typu IIa, často nazývané jako Golconda pink. Například 34,65 karátový fancy intense pink Princie je slavný příklad Golconda pink, byl prodán za více než 39 milionů USD v aukci Christie´s v roce 2013. Zajímavostí je, že ačkoli je Golconda těžařským regionem v Indii, dnes pojem referuje spíše ke způsobu zabarvení kamene, než s geografickým zařazením.

Proces vzniku růžových diamantů se značně liší v závislosti na defektech, které jsou za jeho barvu zodpovědné. Před tím, než byl roku 1983 otevřen důl Argyle v Austrálii, zde nebyl stabilní výskyt růžových diamantů. Mezi tehdejší zdroje růžových diamantů patřila Indie, Brazílie, Indonésie a jižní Afrika. Nyní můžeme nalézat růžové diamanty v regionech Ruska na Sibiři či Archangelsku. Obsah dusíku, jeho rozsah v atomové struktuře a rozdílný geografický původ diamantu, vedou k různým příčinám růžového zbarvení.

Diamanty typu IIa růžovo-hnědé barvy většinou pochází z velké hloubky více jak 250 km pod zemským pláštěm. Kromě dolu Argyle, byly růžové diamanty nalezeny také v dole Williamson, v Lomonosově dole na severozápadě Ruska nebo v dole Mir na Sibiři, kde se nachází cca 1-6% diamantů ve škále barevnosti růžová až fialová. Obecně je však nález růžových diamantů jen ve velmi malém procentu na celosvětovou produkci. Například z celosvětové produkce pokrývá důl Argyle jen 0,1%, z čehož 72% jsou hnědé a 27% žluté diamanty.

Barevnost kamene se vyvíjí v hlouby Země při jejich formování pomocí různých prvků jako je bór, dusík, nikl nebo vodík. Po tom, co diamanty dosáhnout zemského povrchu, mohou být ještě vystaveny záření, čímž se vytváří zelená nebo modrá barva. Doposud bylo prostudováno několik růžových diamantů typu Ia z Austrálie a Ruska, ale jen velmi málo typu IIa.

Autor: Tereza Pokorná, Head of Precious Metals & Diamonds, TrustWorthy Investment SE

Rio Tinto ohlásil jeden z posledních tenderů na růžové diamanty před uzavřením dolu Argyle

16. 7. 2019

Vzhledem k chystanému uzavření známého australského dolu Argyle v roce 2020, ohlásila společnost Rio Tinto jeden ze svých posledních tendrů růžových diamantů.

Tématický večer v Praze - Vatikánský večer

12. 7. 2019

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment

Tématický večer v Českých Budějovicích - Vatikánský večer

12. 7. 2019

Srdečně Vás zveme na další tematický večer na prodejně TrustWorthy Investment