Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Při opravě objektu na Ústecku našli pokrývači mince a dokumenty

23. 9. 2016

Lipová (Ústecko) - Při opravě kulturního domu v Lipové na Ústecku objevili pokrývači kovovou schránku a v ní ukryté písemnosti a mince. Nález zdokumentovali historici. Písemnosti se posléze do věžičky vrátí i s dnešními mincemi a novinami. ČTK o tom dnes informoval historik ústeckého muzea Tomáš Okurka.

Pamětní schránka byla do střechy ukryta při dokončení stavby v roce 1906. Obsahovala písemnosti vztahující se k činnosti Zemědělského spořitelního a záložního spolku v Lipové, který dal honosnou budovu postavit. Členové spolkového výboru ukryli do schránky jako informaci pro budoucí generace pozvánku na první řádné zasedání spolku z roku 1880 a další dokumenty. K tomu přiložili několik dobových mincí.

Podobné ukládání pamětních schránek bylo před sto lety poměrně časté. "Přesto má každý takový nález svoji historickou hodnotu. Přibližuje nám konkrétní lidi, kteří nechali budovu postavit a kteří se rozhodli svým vzkazem oslovit budoucí generace," uvedl Okurka. Uložené písemnosti podle něj obsahují některé jinak těžko zjistitelné skutečnosti.

Při opravě kulturního domu v Lipové na Ústecku objevili pokrývači kovovou schránku a v ní ukryté písemnosti a mince (na snímku z 22. září). Písemnosti se posléze do věžičky vrátí i s dnešními mincemi a novinami.

Po dokončení oprav střechy se schránka podle Stanislava Kováře, starosty Chuderova, pod který Lipová spadá, vrátí na původní místo. Přibydou v ní dokumenty ze současnosti, jako jsou dnešní noviny a dnes platné mince.

Zajímavostí budovy bývalé spořitelny podle Okurky je, že v ní byl také služební byt pokladníka spořitelního spolku Josefa Umlaufta. Ten byl otcem ústeckého historika Franze Josefa Umlaufta, který v meziválečném období působil jako gymnaziální profesor, městský archivář a konzervátor Státního památkového úřadu a po odsunu do Německa sepsal dějiny města Ústí nad Labem a rozsáhlé paměti.

Největší nález se dostal ústeckým historikům do rukou před rokem, kdy přijel do Libouchce odhalit sudetský poklad rodák Rudi Schlattner. Skrýš pod střechou domu ukrývala 113 balíků s předměty denní potřeby, které před svým odsunem schovala německá rodina.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.