Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Předčí stříbro investice do zlata?

5. 12. 2018

Stříbro, latinsky Argentum – Ag, má úžasné chemické a elektrotechnické vlastnosti, je tak kujné, že z něj lze vyrobit nit, má antibakteriální účinky a ze všech kovů má největší tepelnou a elektrickou vodivost. Výborně odráží světlo a jeho vlivem také tmavne. To vše jej předurčilo k využití v lékařství, optice i textilním průmyslu. Najdeme ho v elektronice, v solárních panelech, bateriích, využívá se při výrobě zrcadel a neobešly se bez něj fotografie a film. Většina stříbra, které se vytěží, je zpracována právě v průmyslu, pro investice ho zbývá pouhých 15 %. Teprve v posledních letech se začíná dbát na recyklaci produktů, v nichž je užito stříbro, do té doby se jím v podstatě plýtvalo. Pro porovnání – u zlata k něčemu podobnému téměř nedochází, pokud už se výrobek ze zlata likviduje, tak se zlato roztaví a je využito znovu.Proč tedy najednou dochází k obratu i u stříbra, když je mnohem levnější než zlato, jak už bylo výše zmíněno? Právě kvůli vysoké poptávce. Těžaři nestíhají uspokojit poptávku, stříbro se v přírodě jako čistý kov téměř nevyskytuje, ve většině dolů, kde se nachází, je těženo jen jako vedlejší produkt, než pro který je daný důl primárně určen. Už v roce 1970 se spekulovalo, že zásoby stříbra budou do dvaceti let vyčerpané, to se sice dosud nestalo, nicméně předpovědi i nadále varují, že stříbro v následujících desetiletích už nebude kde těžit.

Virtuální trh se stříbrem je bublina

Vysoká poptávka po stříbře i špatné vyhlídky na jeho dostupnost by tedy logicky měly vyhnat cenu stříbra do závratných výšin, dosud je ale levnější než zlato, které tak bohaté využití nemá, a dle odhadů je ho nyní k dispozici zhruba osmkrát více než stříbra. To je totiž podhodnocené uměle. Většina investičních obchodů se děje jen virtuálně. Velcí investoři a bankéři si kupují jen jakýsi poukaz na stříbro, které si však nikdy nevyzvednou, protože s cennými papíry dále obchodují. Obchodníci slepě důvěřují, že ony zásoby stříbra skutečně existují, a i kdyby se domáhali důkazu, zda je cenný kov někde uložen, nemohou zabránit tomu, aby jeho držitel vydal více dokladů, s nimiž obchoduje. A tak tomu i je – obchoduje se virtuálně s mnohem větším množstvím investičního stříbra, než je skutečně k dispozici, a trh doufá, že nikdy nenastane situace, že by se vlastníci cenných papírů, začali najednou domáhat toho, co dle dokladů vlastní. V tu chvíli by se trh zhroutil a cena investičního stříbra by vyletěla na svoji skutečnou hodnotu. Ti, kteří tedy opravdu drží fyzické stříbro v podobě investičních cihel a slitků, by v tu chvíli slavili.

V závěru roku 2016 se zlato obchodovalo za zhruba 1 235 dolarů za unci, zatímco cena za unci stříbra byla kolem 18 dolarů. Rozdíl je to závratný, ovšem pozor, současný stav nepotrvá věčně. Cena stříbra i přes umělé podhodnocení pomalu, ale jistě roste. Svého maxima zatím dosáhla ke konci roku 2010, kdy se vyšplhala téměř k padesáti dolarům za unci. I to je však zlomek toho, jaká by měla být k okolnostem, které jsme výše popsali.

Vyplatí se tedy investovat do stříbra?

I přestože jen jeho nákup investičního stříbra zatížen dvacetiprocentní daní, tak určitě ano! Jeho cena, v porovnání se zlatem, je dostupná i pro drobné investory – zvláště nyní, kdy je oproti předchozím rokům nižší zhruba o osm dolarů za trojskou unci. V porovnání se zlatem se jeví stříbro jako klidnější komodita, bez výrazných výkyvů. Díky tomu se i lépe hodí pro začínající investory. Investiční stříbro, stejně jako zlato, slouží investorům jako uchovatel hodnoty, který bezpečně ochrání vložený kapitál před inflací. Poslední dvě staletí přinesla nejen hyperinflace, ale také měnové reformy, při kterých došlo k absolutnímu znehodnocení měny. Právě investiční stříbro a zlato nepodléhá ani jednomu a svoji hodnotu neztrácí. Současné politické nálady jak v jednotlivých zemích, tak na kontinentech jsou velmi rozbouřené a trhy na to rychle reagují. Zajímavé taktéž bude sledovat, zda bude některá z unijních zemí následovat Velkou Británii. Bezpečně investovat v této „rozbouřené době“ je tak velmi předvídavé.

Stříbrné investiční cihly či mince?

Investiční stříbro je možné nakoupit ve formě stříbrných investičních mincí, stříbrných slitků nebo cihel o hmotnostech 100, 250, 500 a 1000 gramů. Investiční stříbrné slitky jsou opatřeny puncem (značkou rafinérie), číselným vyjádřením hmotnosti a číslem. Ražené stříbrné slitky jsou baleny v průhledném plastovém obalu s přiloženým certifikátem. Investiční stříbro ve formě mincí má zpravidla hmotnost trojské unce, což je stejně jako v případě zlata 31,1 g. Až na jedinou výjimku platí, že pořizovací cena slitků je nižší než u mincí. 

Pokud jde člověku pouze o zhodnocení jeho vkladu, nehledí na zpracování mince, ať je na minci zobrazeno cokoliv, důležitá je jeho váha, přičemž u investičního stříbra je ryzost vždy 999/1000. Na starém kontinentě investoři nejčastěji kupují jednouncové mince Vídeňský filharmonik, americký Silver Eagle a kanadský Maple Leaf. V nabídce jsou samozřejmě i nádherné sběratelské a pamětní mince. V mnoha případech jejich sběratelská hodnota převyšuje hodnotu kovu, což je příhodné především z hlediska dlouhodobé investice.

Přestože z dosavadních informací vyplývá, že bezpečně investovat do stříbra znamená ho fyzicky vlastnit, je zde jedna možnost, která tuto podmínku nevyžaduje. Jde o nákup akcií stříbrných dolů. Společně s nárůstem ceny stříbra totiž roste právě i hodnota akcií těchto společností. Jednou ze zemí, která velmi podporuje investování do stříbra, je Čína. Ta patřila k velkým vývozcům stříbra, což ale přehodnotila v roce 2007. Od té doby má většinu vlastní produkce určenou pro potřeby svého lidu a stříbro dokonce už i dováží. V mediální kampani nabádá své obyvatele ke koupi stříbrných slitků, které jsou pro ně k dispozici po pěti stech gramech, jednom, dvou či pěti kilogramech. Předpokládáme, že se tím Čína chce pojistit proti případnému krachu na mezinárodních finančních trzích.

Pozor na výhodné nákupy

Přestože nynější cena investičního stříbra je více než příhodná ke koupi, mají nezkušení investoři snahu získat drahý kov co nejlevněji. Podezřele výhodné nabídky však skrývají nebezpečí, že se jedná o padělky. Zatímco mince se padělají celé, cihly se navrtávají a dutina se vyplní nejčastěji olovem. Jsou samozřejmě způsoby, jak cihlu zkontrolovat, ovšem běžný smrtelník nemá k ultrazvukovému skeneru přístup. Druhou možností je zkouška konduktivity.

Předejít nákupu padělků lze nejlépe tak, že si investor zvolí k nákupu firmu, která je registrována v obchodním rejstříku a také jako plátce DPH, a nabízené investiční stříbro je mezinárodního standardu, dle parametrů Good Delivery Listu. Bezpečné nejsou ani internetové aukce, kde není možnost prověřit si prodejce. Podezřelé jsou i vysoce výhodné aukce, prodejce by musel být v hodně zoufalé situaci, aby prodával zboží s vysokou ztrátou.

Zdroj: časopis Trust

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.