Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Od měšce k bankomatu: Vzácné mince na vlastní oči jsou velký zážitek

16. 9. 2016

Zvědavci i sběratelé mohou až do 20. listopadu tohoto roku navštívit výstavu zaměřenou na dobové mince, kterou hostí Tekovské muzeum.

V Tekovském muzeu v Levicích v areálu městského hradu je od konce srpna přístupná výstava s názvem Od měšce k bankomatu. O čem je a jaký přináší odkaz portálu Dnes24.sk přiblížil její autor Peter Pleva.

Jaký je hlavní motiv výstavy?

Hlavním záměrem je představit vznik a vývoj peněz a finančního systému na našem území, výstava je speciálně zaměřená na okres Levice. Téměř 90 procent předmětů je ze sbírkového fondu Tekovského muzea v Levicích.

Při vzniku výstavy jsme se soustředili na fond numizmatiky a na to, co všechno obsahuje: mince, medaile, bankovky, vkladní knížky a podobně. Samozřejmě se při podrobnějším rozpracovaní přistoupilo k interdisciplinárnímu zastoupení sbírek a doplnili se o zajímavosti z fondů historie, archeologie a dokonce i z geologie.

Pestrost výstavy

Samotná výstava je rozdělená na vícero částí. První je zaměřená na kovové rudy, ze kterých se získává surovina na výrobu mincí. Hornictví je neodmyslitelnou součástí finančního systému. Pokračuje předmincovými platidly jako jsou mušle, obsidián (mladší doba kamenná), bronzové sekerky a hlavně sůl. Samozřejmě bez měr a vah neexistuje obchod a trh, proto jsou na výstavě zastoupené i různé míry, závaží a měřice.

Jaké nejhodnotnější mince mohou návštěvníci vidět?

Hlavní sál je věnovaný vývoji platidel a medailí ze států, ve kterých bylo území Slovenska aktuálně součástí. Nejstaršími mincemi na výstavě jsou tetradrachmy z keltského pokladu z Levic. Datují se do první poloviny 2. století př. n. l. Byli náhodně nalezené v roce 1930 při výkopových pracích na základech rodinných domů.

Hodnotným kusem je i mimořádně vzácný medailon Marca Aurelia z roku 161 n. l. Je jich jen pár kusů na celém světě a na Slovensku se ve veřejných sbírkách nacházejí jen 4 kusy antických medailonů.

Šťastná náhoda

Ze středověkých mincí je zajímavý zlatý florén Matěje Korvína ražený v kremnické mincovně. Do muzea se dostal jen náhodou, protože ho nálezce odnesl do klenotnictví, aby ho přetavili na prsten. Naštěstí klenotník minci neroztavil.

Nejmladší mincí na výstavě je dvoueurovka vydaná tento rok při příležitosti předsednictví Slovenska v Radě Evropy. Takto chceme připomenout, že muzeum dokumentuje i současné události.

Závěrečná místnost je jakousi životní poutí mince. Její život začíná v mincovně. Pokračuje do banky anebo jiné finanční instituce. Do koloběhu patří i obchod (zapůjčený z muzea Obchodu Bratislava) a na závěr je sběratel, v jehož sbírce mince po jejím stažení z oběhu končí.

Expozice byla spuštěná koncem srpna, je o ní zájem?

Přicházejí k nám i návštěvníci, kteří vysloveně přicházejí na tuto výstavu, a nejde jen o místní sběratele. Zájem mají i média. Byla tu už regionální televize, regionální týdeník My, RTVS, deník Nový Čas.

Zdroj: dnes24.sk

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.