Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Numismatika – obor, který zhodnocuje o více než 20 procent ročně

20. 11. 2015

Každý z nás máme doma uložené mince, které jsme zdědili, nebo nám zůstaly po dovolené v zahraničí. Položili jsme si ale někdy otázku, zdali jsou právě toto mince, které na trhu prodám o několik set procent dráž, než je jejich nominální hodnota?

Numismatika a její základní rozdělení

Sběratelem mincí se dnes může stát každý a nepotřebuje mít velké množství finančních prostředků. Stačí sledovat, kdy se emitují nové mince, se kterými je člověk zvyklý platit a může si začít dělat sbírku, která v budoucnu může mít určitou hodnotu. Mincí nebo medailí, které mají velký význam, jsou v nich kvalitně uloženy finanční prostředky a ještě pravidelně vydělávají, je ale z celkového množství numismatického materiálu jen omezené množství.

Když si pořizuji minci nebo medaili je třeba rozlišit, zdali se jedná o historickou minci, investiční minci, pamětní minci, royalty minci, investiční medaili nebo pamětní medaili.

Na první pohled patrný rozdíl je mezi mincí a medailí. Na všech mincích, které byly a jsou zákonným platidlem v zemi, která je emitovala (vyrazila a pustila do oběhu), musí být uvedena nominální hodnota. Pokud nevidíte na minci nominální hodnotu, nedržíte v ruce minci, ale s velkou pravděpodobností medaili.

Historické mince

Dostupnost historických mincí je stále velmi vysoká. Na aukcích u nás i ve světě se každý rok vydraží velké množství historických mincí, které si následně majitelé umisťují do svých sbírek a hrdě s nimi seznamují své přátelé nebo rodinu, podle toho, jak velký význam má právě tato mince v jejich sbírce. Historické mince se dají pořizovat od několika set korun až do řádů desítek miliónů korun. Vždy záleží, jaké možnosti má kupující.

Orientovat se v hodnotě historické mince, její kvality, reálné tržní ceny a významu není snadné a je lépe se před případnou investicí poradit s odborníkem. Neplatí vždy, že mince nabírá na hodnotě stářím. Ale odborníci, kteří se umí orientovat na světovém numismatickém trhu, dovedou připravit sbírku, která si bude každý rok připisovat vysoké zhodnocení.

Investiční mince

Investiční mince (Bulion) jsou vydávány v neomezeném množství. Jejich cena se proto odvíjí pouze od aktuální hodnoty zlata na světovém trhu, která může klesat i stoupat až v řádu desítek procent.

Mezi světově nejznámější investiční mince patří americké „Eagles“, kanadské „Leafs“, rakouští „Filharmonici“, čínské „Pandy“, jihoafrický „Krugerrand“, britská „Britannia“ a australský „Nugget“. Těchto sedm titulů se razí ve váze ryzího zlata trojské unce (oz) a jejích zlomků. Protože cena zlata se udává vždy po 1 oz, je pohodlné počítání s těmito váhovými jednotkami. Z tohoto důvodu se ve světě méně obchoduje s mincemi, jako je britský „Sovereign“ nebo rakouský „Dukát“.

Za cenu zlata však investiční mince koupit nelze. Náklady na zpracování zlata do podoby investičních mincí a jejich distribuce představují navýšení prodejní ceny investičních mincí vůči ceně zlata. Toto navýšení (premium) je různé podle velikosti mincí, které kupujete. Rozhodnete-li se nakoupit ty nejmenší zlaté investiční mince o váze 1/20 nebo 1/10 oz, počítejte s tím, že navýšení ceny bude na úrovni 20 procent. S nižším navýšením můžete investiční mince pořídit pouze, pokud koupíte mince přímo o váze 1 oz.

Při prodeji těchto mincí se výkupní cena v bankách i u obchodníků pohybuje v procentech pod aktuální cenou zlata. Opět platí, že za drobné mince dostanete méně než za větší. Pokud se rozhodnete k nákupu těchto mincí, platí obecné doporučení nakupovat pravidelněji v menším množství. Dosáhnete tak lepší průměrné pořizovací ceny.

Pamětní mince

Pamětní mince jsou vždy vydávány v omezeném množství a vydává je stát. Ryzost mincí i počet vydaných kusů je stanoven zákonem a stát je garantuje. Mince emitované Českou národní bankou mají vždy určitou nominální hodnotu, např. 5 000 Kč. To je minimální cena, za kterou je možné tyto mince kdykoliv vyměnit. Jsou součástí měnového systému státu, který je vydal. Tak je můžeme nejlépe odlišit od medailí.

Protože počet majitelů pamětních mincí je omezen počtem vydaných kusů, jejich tržní cena se odvíjí především od poptávky sběratelů a může majiteli přinést několikanásobně větší výnos, než je hodnota zlata, ze kterého jsou vyrobeny.

Omezené emisní řady, které se vydávají jen v řádech několika set kusů, zhodnocují majetek svým majitelům minimálně o 20 % více. Exkluzivní pamětní mince, které emituje Vatikán, Izrael nebo Monako, jsou v tak přísných emisních nákladech, že jejich zhodnocování dosahuje i více než 40 % během prvního roku.

Pamětní mince představují ideální prostředek k investicím většího rozsahu. Jejich výhodou je také to, že nejsou zcela závislé na hodnotě kovu, ze kterého byly vyrobeny, ale na numismatickém trhu. Tudíž pokud cena zlata klesá, cena pamětní mince může směle růst. Numismatický trh je také, na rozdíl od zlata, téměř nezávislý na makroekonomických podmínkách. Z hlediska investora je nejvýhodnější okamžik k nákupu těchto mincí krátce po jejich vydání. Tehdy se dají zakoupit za nejnižší cenu a později přináší nejvyšší zhodnocení.

Royalty mince (mince pod hlavičkou státu)

Na světě existuje několik desítek společností, které umí zajistit licenci na ražbu mince pod hlavičkou nějakého státu. Na základě tohoto povolení můžete vyrazit minci, která na sobě bude mít nominální hodnotu.  Obrovskou nevýhodou royalty mincí je skutečnost, že mincoven, které je dnes razí, je celá řada ve srovnání s pamětními mincemi, které může vydávat pouze stát. Tím pádem i vzácnost těchto mincí rapidně klesá.

Jelikož v případě jejich ražby se jedná čistě o komerční zájem, nemůžeme očekávat, že všechny Royalty mince budou mít kvalitní zhodnocení. Je rozhodující, k jakému jsou emitovány tématu, kdo je jejich autor, jaká mincovna minci emitovala a díky tomuto zjištění si budete moci udělat představu, jestli je váš nákup opravdu dobrou investicí. Obecně by se dalo říci, že při pořizování těchto mincí, by si investor měl spočítat cenu mince vůči aktuální ceně zlata na trhu. Ta by neměla být vyšší než 5 až 10 procent.

Medaile

Oproti mincím, které může emitovat jen stát a je jejím garantem, si může medaili nechat vyrobit kdokoliv. Obec, město, soukromá společnost, prostě kdokoliv. Veškerý materiál, který na sobě nemá uvedenou nominální hodnotu, vnímejte jako medaili. Nevýhoda medailí je především jejich pořizovací cena. Medaile nejsou oproštěny od DPH jako zlaté mince. Zároveň se do jejich ceny počítají výrobní náklady, marže výrobce a obchodníka. Jejich pořizovací cena pak může být mnohdy o 30 až 40 procent vyšší, než je aktuální cena zlata na trhu.

V případě investice do medailí je velmi důležité sledovat emisní náklad, kdo je jejich autorem, k jaké příležitosti se medaile emitovala a jedná-li se opravdu o ryzí zlato nebo stříbro. Pokud nebudete mít správné odpovědi na tyto otázky, může se stát, že vaše investice bude ztrátová. Při likviditě se nebude brát v potaz numismatická hodnota jako u pamětních mincí, ale pouze cena kovu, ze kterého je medaile vyrobena. Hodnota obsahu kovu v medaili pak může být jen zlomek z pořizovací ceny a v budoucnu se proto vaše investice nebude chovat tak, jak jste si představovali.

Závěr

Vždy jsou a budou nejlepší investicí pamětní mince. Garantem je stát a při správném načasování nákupu (těsně po emisi) se finanční prostředky zpravidla zhodnotí. Je jen otázkou, o kolik procent či desítek procent to bude. Jelikož numismatika je celosvětový obor, je dobré se při nákupu mincí také neorientovat pouze na český trh, ale poohlédnout se po příležitostech v zahraničí. To dává investorovi širší možnost výběru a větší potenciál zisku.

Michal Spurný

Předseda představenstva společnosti TrustWorthy Investment CZ. Oborem alternativních investic se zabývá již 12 let. V oblasti numismatiky se zaměřuje na globální trhy, což považuje za výhodnější než omezený lokální trh.

Zdroj: časopis Bankovnictví

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.