Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Nejvzácnější československé oběhové mince - dvacetipětihalíř 1932

8. 1. 2019

Další vzácnou československou oběžnou mincí je dvacetipětihalíř 1932. Jeho potřebu oznámilo Ministerstvo financí mincovně Kremnica na jaře roku 1932. Od tohoto okamžiku začala dlouhá a složitá cesta od návrhu až po finální mosazný dvacetipětihalíř.

První čtyři zkušební odrazky Mincovna zaslala 7. května (s průměry 20 a 21 mm, z každého po 2 kusech). Averz i reverz mince vymodelovala sama Mincovna, protože se jednalo pouze o posouzení technických parametrů než průměr, vroubkování a podobně. V následujících týdnech Mincovna zaslala postupně dalších šest dvacetipětihaléřů k posouzení vroubkování a ostatních detailů reliéfu, aby se nakonec rozhodlo o definitivní podobě mince. Tyto závěry dostal do podmínek budoucí autor Otakar Španiel.

V srpnu autor oznámil Ministerstvu financí, že odlitky modelu obou stran dvacetipětihaléře jsou hotové a byly odeslány do Mincovny a kromě toho, že dodatečně zašle ještě jeden, trochu změněný model rubu.

18. srpna Mincovna předložila Ministerstvu financí 6 kusů vyhotovených podle návrhu Otakara Španěla. Zde však nastala dlouhá diskuse o množství detailů jako vroubkování, perlovec kolem obvodu mince, tvar číslice 25 a podobně. Autor musel upravit dané modely a až 27. října mohly být odeslány další zkušební ražby (označované jako III a IV) vyražené podle těchto upravených návrhů.

Zajímavostí bylo, že Národní banka Československa se 3.11. zeptala Mincovny, zda už razí dvacetipětihaléřové mince, protože taková informace se objevila v denním tisku. Mincovna tyto informace nepotvrdila. Ministerstvo financí až 8.11. rozhodlo, že dvacetipětihaléře budou razit podle návrhu IV, ale mělo opět výhrady k detailům na minci a požadovalo jejich opravu před zahájením definitivní ražby.

Dne 14. prosince byly odeslány další čtyři odrazky na posouzení, z nichž Ministerstvo financí schválilo pokusný odrazek autora Otakara Španěla a nařídilo mincovně zahájit samočinnou ražbu. Dne 19.12.1932 byly zkušební ražby demonetizované a řádná ražba začala až 2. ledna 1933.

dvacetipětihalíř 1932

Z těchto všech informací je více než zřejmé, že existuje nebo existovalo velmi mnoho alternativ dvacetipětihaléře 1932 a dnes už všechny ani nejsou známy. Na numismatickém trhu se jednou za čas objeví taková mince a zaslouženě poutá velkou pozornost sběratele.

Zdroj: Radek Havel, Raritní československé oběžné mince

Pamětní stříbrná mince, 10EUR "Řecká kultura - historici - Thúkydidés" proof

14. 6. 2019

Thúkydidés byl řecký historik, politik a autor klasického díla Dějiny peloponéské války. Je považován za zakladatele historické monografie omezené časově na soudobou historii. Také je považován za otce historické školy realismu, která vysvětluje vztahy mezi státy spíše na základě moci než práva.

Sada pamětních mincí 2018, Řecko, Turismus - Samos stand

14. 6. 2019

Samos je řecký ostrov ve východním Egejském moři. Ve starověku byl obzvlášť bohatým a mocným městským státem, známým zejména svými vinicemi a výrobou vína. Je rodištěm řeckého filozofa a matematika Pythagorase a filozofa Epikúrose.

Bonhams: Růžový diamant nenašel svého kupce

14. 6. 2019

Dvě hlavní položky, z nichž jednou z nich byl vzácný fancy orange-pink diamant, nebyly prodány během New Yorské aukce Bonhams, která proběhla minulý víkend.