Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Miliardář vložil polovinu svého čistého jmění do zlata

14. 5. 2018

Zatímco někteří velcí investoři sledují varovná znamení, ale zůstávají v nečinnosti, egyptský miliardář Naguib Sawiris se rozhodl jednat a uložil polovinu ze svého bohatství v celkové hodnotě 5,7 miliardy dolarů do zlata.

V pondělním interview vyjádřil víru, že ceny zlata budou nadále stoupat k 1 800 dolarům za unci, ze současných 1 300 dolarů, zatímco nadhodnocené akciové trhy padnou.

"Koneckonců je tu Čína, která nikdy nepřestane s konzumací. Lidé mají tendenci obracet se během krizí ke zlatu a my teď zažíváme řadu krizí," říká Sawiris ve své kanceláři v Káhiře, zatímco se dívá na Nil. "Podívejte se na situaci na Středním východě a zbytek světa, a ani pan Trump tomu příliš nepomáhá."

Prezident Donald Trump ale přece jen Sawirisovi pomáhá v jedné věci: Pokud bude v Severní Korei dosaženo mírové dohody, místní egyptské investice by se mohly konečně vyplatit. Po 10 letech čekání na snadné repatrizování svých profitů a kontroly své společnosti na mobilní telefony by druhému nejbohatšímu Egypťanovi dohoda umožnila sklidit část jeho výnosů.

"Přijímám všechny rány, je mi placeno v měně, která se nedá snadno směnit, dal jsem spoustu peněz do vybudování hotelů a udělal jsem tam spoustu dobrých věcí," říká Sawiris, který založil prvního severokorejského telefonního operátora, Koryolink. Náklady a výnosy severokorejské pobočky nejsou v současné době v účetních výkazech Sawirisovi společnosti Orascom Telecom Media & Technology Holding SAE uznány.

Sawiris byl dle svého vyjádření v průběhu let pod tlakem "každé jednotlivé západní vlády na světě" za své angažmá v zemi, zatížené mezinárodními sankcemi za nukleární hrozby, sám sebe však považuje za "investora s dobrou vůlí". Jeho rada pro vlády a prezidentu Trumpovi před jeho plánovanou schůzkou s vůdcem Severní Korei Kim Jung Unem zní: Nezastrašujte ho, slibujte prosperitu výměnou za koncese v jaderné energii.

Úspěšné jednání mezi Ki Jung Unem a prezidentem Jižní Korei Moon Jae-Inem minulý týden, otevřelo prezidentu Trumpovi cestu k setkání s vůdcem Severní Korei a k možnosti diskuze týkající se nukleárních zbraní a balistického programu. Datum a místo ještě nebylo upřesněno. Případná dohoda, nedosažitelná za posledních sedm dekád, by otevřela Sawirisovi dveře k obnovení jeho investicí a možnosti vytvořit nové.

"Znám tyto lidi ze Severní Korei. Jsou velmi hrdí, nevzdají se pod hrozbou a zastrašováním. Jen se usmívejte, mluvte, sedněte si a proniknete k nim," říká.

Sawiris, syn Onsiho Sawirise, který založil Orascom Construction, si vybudoval jméno investováním do telekomunikačního sektoru v Egyptě a do méně populárních trhů včetně Iráku, Pákistánu, Severní Korei a Bangladéši. Koupil také italskou společnost Wind Telecomunicazaioni, kterou v roce 2011 sloučil, spolu s řadou svých telekomunikačních aktiv, s Veon Ltd.

Od té doby Sawiris pronikl i na finanční sektor odkupem egyptské investiční banky Beltone Financial Holding a pokusem koupit CI Capital Holding, aby vytvořil největší egyptskou investiční banku. Jeho nabídka však byla blokována. Také expandoval do těžby a stal se spolu se svou rodinou největším investorem v tomto sektoru skrze sdílené podíly v Evolution Mining, Endeavour Mining Corporation a La Mancha Resources Inc.

"Na začátku jsem musel přesvědčit svou matku," říká Sawiris v interview pro Bloomberg Television. "Byla to pro mě velmi dobrá investice. Nedávno jsem prodal svůj podíl v Evolution, protože chci nyní investovat v Latinské Americe a ve Východní Evropě."

Sawiris pochází z rodiny investorů. Nassef Sawiris, Naguibův nejmladší bratr a nejbohatší muž Egypta je největším akcionářem a výkonným ředitelem společnosti produkující hnojiva OCI NV. Také je největším akcionářem ve strojírenské společnosti Orascom Construction Ltd. V roce 2013 přemístil své společnosti mimo Egypt po daňovém sporu s vládou Muslimského bratrstva.

Sawiris uvádí, že jeho pohled na Saudskou Arábii byl negativně ovlivněn korupčním zátahem, který v listopadu vedl k uvěznění vysoce postavených princů a miliardářů. Podle něj musí úřady zajistit, aby fungovaly zásady právního řádu a transparentnosti.

Investiční prioritu získala pro Sawirise jeho vlast až poté, co započal v roce 2016 reformační program podporovaný Mezinárodním měnovým fondem. Zrušením všech omezení měny a snížením dotací se zvýšila důvěra investorů v ekonomiku nejlidnatějšího národa arabského světa. V letošním roce plánuje v Egyptě také svůj investorský debut na vzkvétajícím trhu s nemovitostmi. Již najal konzultanta, který mu potvrdil, že poptávka je silná.

" V mé rodině nyní hodně investujeme, jelikož vidíme příležitosti," říká. "Není v tom vlastenectví, reklama či cokoli podobného."

Autor: Iveta Špeciánová, product manager TrustWorthy Investment Holding SE

Sada stříbrných pamětních mincí, 6EUR "Prominentní řečtí ekonomové" proof

15. 1. 2019

V našem e-shopu najdete novou sadu stříbrných pamětních mincí

Zlato bude v letošním roce ještě zářivější: Světový zlatý konci

11. 1. 2019

Světový zlatý koncil předpovídá zlatu mnohem zářivější rok, a to díky nestabilitě globálního finančního trhu, měnové politice a americkému dolaru a strukturálním ekonomickým reformám.

Tematické večery v Praze - Český večer

10. 1. 2019

Srdečně Vás zveme i v novém roce na další tematický večer v prodejně TrustWorthy Investment v Praze v Černé Růži.