Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Laboratorní nebo přírodní diamanty? Toť otázka.

22. 6. 2020

Po mnoha zprávách o dopadech pandemie koronaviru nejen na diamantový trh, se dnes podíváme na jedno z rovněž aktuálních témat – fenomén tzv. lab-grown diamonds (laboratorních diamantů), o kterých slýcháme stále častěji. Jejich prodej roste a na trhu si postupně nacházejí své místo.

V dnešním článku se podíváme na konkrétní aspekty pro a proti těchto laboratorně vytvořených diamantů v opozici k těm přírodním.

Laboratorně vytvořené diamanty (dále jen LGD) mohou být definovány jako „pravé“, což rozhodně není mystifikace. Jedná se o diamant, který nevytvořila sama příroda. Jde o chemicky identický kámen s přírodním diamantem. Není to „fake“, není to „simulant“, nicméně jaký je mezi nimi tedy rozdíl a proč tyto diamanty víří tolik diskuzí?

Je to jednoduché. Proces, který provádí příroda po miliony let, aby tu zanechala unikátní kámen, dokáže provést lidská ruka v laboratoři. Všechny velmi specifické podmínky pro vznik dokáží nasimulovat tak, že během jednoho až čtyř týdnů vznikne diamant stejně jako v plášti země. V současné době existují dva způsoby, jak LGD vytvořit: metoda CVD (chemical vapor deposition) nebo HPHT (vysoký tlak vysoká teplota). Obě tyto metody jsou doslova fascinující. Vždyť představte si, že dokážete za týden něco, na co má planeta Země miliony a miliony let. Ve výsledku jsou roughy broušeny zcela stejnými způsoby jako přírodní diamanty.

A nyní tedy ke konkrétním sporům. Jako první je tzv. 5. C. My za páté C považujeme zákazníka (angl. customer). Je zde však další virtuální možnost, a to je polemika nad sloganem „Diamonds are forever“ (angl. controversy). Když se tehdy objevil tento slogan, jeho tvůrci si jistě nepředstavovali, že by mohl vzniknout diamant, který je mladší než nevěsta. Diamanty jsou věčné, a to zejména z toho důvodu, že spojují miliony let minulosti s nekonečnou budoucností. Tento argument je v současné době velmi silný na poli diskuzí na toto téma.

Další je vzhled. Vypadají syntetické diamanty stejně jako ty přírodní? Odpověď je ano. Jsou vizuálně naprosto identické. Stejný refrakční index, brilance,…. Hodnotí se stejnými parametry gemologických laboratoří. Nicméně kritici apelují na nahnědlé, šedé či růžové podtóny a určité typy inkluzí, které jsou způsobeny laboratorním prostředím. Tato fakta jsou pravdivá, avšak za vyřčením takového argumentu musíme mít tyto fakta podložena speciální analýzou odhalující, že se jedná právě o LGD.

Hodnota. Jsou LGD o něco levnější? Ano, jsou. V současnosti jsou tyto diamanty obchodovány za skutečně nižší ceny v porovnání s přírodními diamanty. Navíc ceny stále klesají z důvodu nových laboratoří na trhu. Kritici však nabádají k zastavení jejich činnosti. Radí nevyhazovat peníze za LGD, ale investovat do „opravdových“ přírodních diamantů, které drží hodnotu. Zde si dovolím přidat svůj názor. Stejně tak jako všechny technologie na světě, půjdou i laboratoře vytvářející LGD kupředu a jejich cena tedy dolů. LGD si své místo na trhu našly, ale mnohem silnější budou vždy pro spotřebitele přírodní diamanty, u kterých lze navázat právě na onu mnohaletou hodnotu.

Poměrně oblíbenou kategorií dnešní společnosti je udržitelnost. Tento aspekt je populární ve většině oblastí trhu (móda, elektronika, potravinový průmysl atd.) a opět se nám odráží i v diamantech. Jsou tedy LGD tzv. planet-friendly? Ale samozřejmě, pravili by příznivci. V tomto argumentu bych však byla opatrná! Přírodní versus laboratorní diamanty  

LGD jsou sice 100% nekonfliktní, produkované za regulérní platy zaměstnanců, kteří jsou v bezpečí laboratoře a jejich tvorba neohrožuje životní prostředí tak jako klasická těžba, ovšem co se takhle podívat na spotřebu energie, která je neuvěřitelně vysoká, provoz laboratoře je gigantický. Klasická těžba dává práci milionům lidí z nejchudších oblastí světa, pro které může být jejich práce v dole otázkou živobytí.

Shrnu-li to velmi stručně. Podle mého názoru jsou LGD zkrátka trend. Trend stejně tak jako auta na elektřinu, oblečení vyrobené z pet lahví, eliminace plastových obalů apod. Vždy tu bude sorta lidí, která dává přednost ekologické variantě věci.

Symbolika. Velmi důležitá pro marketing diamantů. Můžeme si pomyslet, jak báječné je, že v dnešní době dokážeme vytvořit sami jeden z nejtvrdších minerálů jako je diamant (není tak překvapením, že největší odbyt na LGD je v komunitě Silicon Valley). Kritici se však přou, jak můžeme připisovat emocionální hodnotu něčemu, co se tiskne jako papír v továrně. Je jasné, že něco takového se brzy stane běžné a levné. Je to jako umělá květina. Je trvalá, může být i pěkná, ale potěšila by Vás stejně jako opravdová?

Takže jak se rozhodnout? Je to na Vás! Každý máme jiné preference a výše zmíněné argumenty vám měli jen rozšířit obzory v rozhodování. Diamant je unikátní kámen a ať už se rozhodnete jakkoli, nezapomeňte, že pokud je diamant laboratorně vytvořený, vždy musí být tato skutečnost uvedena v jeho certifikátu!

TrustWorthy Investment prodej LGD odmítla, podporujeme přírodní diamanty s příběhem a trvalou hodnotou. Pokud i Vy s námi souhlasíte, neváhejte zažádat o svou nabídku ještě dnes a využijte i nadále nízkých cen, které přímo vybízí k investici. Diamanty se jistě vrátí na výsluní mezi ziskové komodity.

 

Přeji krásné slunečné dny!

Autor: Tereza Pokorná, Head of Precious Metals & Diamonds, TrustWorthy Investment Holding SE

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.