Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Když je situace na trhu práce horká, je třeba dát lidem důvod, proč spolupracovat právě s námi

30. 7. 2018

V současnosti na trhu práce v Evropské unii nastal trend, ve kterém je tak velké množství pracovních nabídek a tak málo kvalifikované pracovní síly, že se zaměstnavatelé mezi sebou předbíhají v benefitech a podmínkách pro potenciální uchazeče.

Míra nezaměstnanosti

Za druhé pololetí roku 2018 se míra nezaměstnanosti v Evropské unii pohybuje na úrovni 7%, přičemž ve stejném období loňského roku to bylo 7,6%. V České republice je dnešní úroveň nezaměstnanosti 2,3%, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se jedná o pokles ze 4,2%. Slovenská republika není výjimkou a současná míra nezaměstnanosti 6,8% znamená pokles oproti minulému roku o 1,3%, tedy z úrovně 8,1%.

Přehled míry nezaměstnanosti v Evropské unii, České republice i na Slovensku si můžete prohlédnout v následujícím grafu. Je důležité poznamenat, že Česká republika se dlouhodobě drží pod hodnotami Evropské unie, Slovensko se donedávna drželo nad těmito hodnotami. Tento rok je pro Slovensko přelomový, v květnu jsme totiž poprvé dosáhli míru nezaměstnanosti nižší, než je průměr samotné Evropské unie.

 Míra nezaměstnanosti – porovnnání EÚ, ČR a SR

Zdroj: Eurostat, 2018

Pokud bychom si porovnali jednotlivé státy Evropské unie, nejvyšší nezaměstnanost dlouhodobě vykazuje Řecko, v současnosti na úrovni v okolí 20%. Nejnižší míru má v současnosti již zmíněná Česká republika následovaná Německem (3,4%), Maďarskem (3,7%) a Polskem (3,8%) (Eurostat, 2018). Slovenská republika se navzdory zmíněné nízké míře, která je nižší než celkový průměr Evropské unie, drží uprostřed pomyslného žebříčku.

Míra nezaměstnanosti členských krajin EÚ

Zdroj: Eurostat, 2018

Co to v praxi znamená

Nízká nezaměstnanost v praxi znamená, že si zaměstnavatelé nemohou na trhu vybírat z kvalifikované volné pracovní síly a dostáváme se k trendu, ve kterém si vybírá spíše pracovní síla z velkého množství volných pracovních míst. U nás má s touto situací problém zejména těžký či automobilový průmysl, což by se obecně dalo shrnout pod výrobní sféru. Na trhu práce zůstávají lidé, kteří pracovat nechtějí, případně nejsou dostatečně kvalifikovaní a proto k nám proudí stále větší množství lidí ze zemí jako Ukrajina, Makedonie či Srbsko.

Richter v tiskové zprávě TASR informoval veřejnost, že "z loňských absolventů vysokých škol se zaměstnalo 92%" (2018). Rozhodující na tom je, že uvědomování si důležitosti nových zaměstnanců a nízký výběr z volné pracovní síly tlačí mzdové nároky a nároky na benefity směrem nahoru. Klesá tím vyjednávací schopnost zaměstnavatelů, což zároveň způsobuje zmíněný příliv pracovní síly ze zahraničí.

Jak umíme tuto situaci využít?

V první řadě si musí každá firma určit, jaké očekávání má od budoucích spolupracovníků. My budeme náš článek směřovat vůči naší společnosti.

Ačkoliv u nás výška dosaženého vzdělání nehraje prioritní roli, dalo by se dokonce říci, že na ní nezáleží, je důležité si uvědomit, že ne každý bude mít možnost případně vůli s námi spolupracovat na "plný úvazek" a tudíž se vzdát své dosavadní kariéry . Statistický úřad každoročně zpracovává žebříček uplatnění na základě dostudování vysokých škol, ale co je ještě zajímavější, žebříček je možné najít i podle toho, jací absolventi škol nejčastěji společnosti vyhledávají.

Žebříček univerzit a průměrné zhlédnutí životopisů firmami

Zdroj: Pravda, 2018

Nejvíce hledané odbory z absolventů na trhu práce jsou informatika, strojírenství, ekonomika, technika či stavebnictví.

Zkusme se tedy na tyto statistiky podívat opačně - co víme jako společnost nebo jako odborníci nabídnout lidem, kteří v daném odvětví pracují, případně mají vystudovaný daný studijní obor? Jednoznačně jsou to naše benefity jako vysoká odbornost v dalším vzdělávání, samostatnost, podpora ze strany "nadřízeného" i celé firmy, kariérní růst, odměňovací růst, flexibilita v čase a žádná povinná produkce. Možná právě prostřednictvím těchto benefitů natrefíte na někoho, kdo bude skvělý spolupracovník s velkým okruhem známých, kterým máme jako firma co nabídnout.

Druhou, a to právě v období nízké nezaměstnanosti ještě atraktivnější možností je zjistit očekávání potenciálních spolupracovníků do budoucnosti. Vždy je důležité, abychom znali jejich sny, touhy, očekávání či možnosti, které se jim nabízejí. Na trhu práce je totiž tak velké množství různých firem, že lidé často ani nevědí, kterou možnost si vybrat a proto raději zůstávají ve svých zaběhnutých kolejích. A změna přitom může být to, po čem touží nejvíce.
Zkuste se jich zeptat, jestli by netoužili vydělávat více, případně zda by nechtěli v práci větší volnost, například pro delší trávení času s rodinou. Dovolte jim, aby Vám řekli, o čem sní.

Velkým plusem naší společnosti je, že uíme spolupracovníkům nabídnout vše, po čem touží. Mají možnost vysokých výdělků i kariérního růstu. Pokud někdo touží po svobodě, je jen na něm, s jakou intenzitou bude pracovat. Velké portfolio našich produktů a služeb je cestou k širokému záběru obchodních možností a podpora společnosti vždy zaručí, že se spolupracovník nemusí bát obrátit se na zkušenějších kolegů. Pro někoho může být motivací nádherná dovolená či auto, po kterém dlouho touží a pro jiného zas možnost celoživotního vzdělávání.

Jak naši úspěšní spolupracovníci, tak i ti, kteří s námi obchodují na nepravidelné bázi máte jedinečnou možnost využít horký trh práce. Pomáhá Vám při tom náš Systém TWI, jakož i vzdělávací akce, které se pravidelně konají v našich prostorách. Neváhejte proto a zapojujte se s námi do co nejširšího množství aktivit. Společnost, jakož i naši TOP obchodníci jsou tu pro Vás a neváhají Vám pomoci vždy, když potřebujete. Obraťte se na nás a vykročme spolu vstříc novým příležitostem. Přejeme Vám při tom mnoho úspěchů.

Autor: Mgr. Katarína Trteková, marketing manager TrustWorthy Investment SK a.s.

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.