Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Inflace v České republice nabírá na síle a bude to ještě horší

14. 12. 2021

V listopadu u nás ceny zboží a služeb rapidně stouply, a to z důvodu inflační hranice na úrovni 6 procent. Takový nárůst cen jsme v zemi zaznamenali naposledy v roce 2008, tedy před třinácti lety. V té době se inflace připisovala zejména daňovým změnám, které se nazývaly „Topolánkův batoh“, ale v současnosti jsou důvody úplně jiné.

Největší nárůst cen jsme zaznamenali v odvětví dopravy, kde ceny automobilů stouply o 7,4 procenta, pohonné hmoty a oleje dokonce o třetinu. Benzín zdražil nejvýše za devět let, to pocítily peněženky každého z nás.

Co se týče potravin, ty v globálu na cenách stouply o dvě procenta, oblečení dokonce o 12,4 procenta. Zajímavostí je, že kromě běžných potravin a služeb vzrostly i ceny tabákových výrobků o více než 12 procent.

Zdroj: peak.cz

Koronakrize navýšila úspory, inflace je zníží

„Díky“ koronakrizi začalo velké množství lidí šetřit a výdaje domácností se značně utlumily. Z tohoto důvodu má většina obyvatel vyšší úspory zejména v bankách, kde je však inflace začíná pomalu redukovat.

„Pokud by vláda nepřistoupila ke snížení sazby DPH na elektrinu a plyn, činila by inflace ne šest, ale rovnou sedm procent. Snížení sazby DPH totiž způsobuje zpomalení meziroční inflace právě o jeden procentní bod,“ popisuje hlavní ekonem Trinity Bank Lukáš Kovanda (cit. seznamspravy.cz, 10.12.2021). Snížení DPH na energie je však jen dočasné, vláda jej schválila jen na poslední dva měsíce letošního roku. Zda snížení podepíše i nová vláda na další období, je v této chvíli sporné.

Zvyšování cen nekončí, dotkne se i hypoték

Analytici a také přední představitelé České národní banky se shodují, že inflace by měla nadále stoupat. Lukáš Kovanda dodává, že v lednu by mohla inflace vystoupit až na 10 procent, guvernér ČNB Jiří Rusnok hovoří o sedmi procentech. Pokud by se takový scénář naplnil, Česká národní banka chce zvyšovat úrokové sazby a tím inflaci mírně zchladit – to dělá již nyní, a to nejrychlejším tempem od roku 1997.

Zvyšování úrokových sazeb se tedy přímo dotkne spotřebitelů, konkrétně každého hypotékou zadluženého člověka – každý měsíc si při nové fixaci úrokových sazeb klienti komerčních bank připlatí. Otázkou také zůstává, zda budou v současné ekonomické a pandemické situaci mzdy zaměstnanců stoupat tak rychle jako inflace.

Kromě hypoték se zvedly také náklady za nájem, konkrétně o 3,7 procenta za listopad. Zvedly se ceny vodného a stočného o 5,5 procenta a tuhá paliva o 6,5 procenta.

Je tedy jasné, že zdražování v České republice nekončí, právě naopak. Jednotlivé kroky České národní banky a nové vlády ke konci letošního a začátkem příštího roku ukáží, jak se bude inflace nadále vyvíjet. To však nic nezmění v faktu, že běžné obyvatelstvo bude mít letos dražší Vánoce.

Autor: Mgr. Katarína Trteková, marketing manager TrustWorthy Investment Holding SE

Zdroje:
https://lnk.sk/bgym
https://lnk.sk/tjy4
https://lnk.sk/bjxb

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.