Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Celková cena zboží: 0 Kč
Pokračovat v objednávce

Indikátor diamantů jménem Pandanus candelabrum

12. 2. 2018

Pandanus candelabrum (pandán) je pichlavá palmová rostlina, které bude dnešní příspěvek věnován. Nebojte se však biologického pojednání a latinských výrazů, tato rostlina je totiž zajímavá především pro své místo výskytu. Pandanu candelabru se totiž daří zejména v kimberlitových oblastech, tedy na místech, které jsou pokryty vulkanickou horninou stovky metrů hluboko pod povrchem Země.

Vskutku unikátní rostlina dorůstá do výšky devíti až desíti metrů a mimo již zmíněnou zajímavost výskytu v kimberlitových oblastech, je domorodci používána například k výrobě košů, rohoží a jiných užitečných výrobků. Biologická literatura napovídá, že roste zejména u řek a na vlhkých místech ve velmi hustých uskupení.

Kimberlitová půda bohatá na hořčík, draslík a fosfor, připravuje chemický koktejl zajišťující kvalitní a úrodnou půdu v oblasti vulkanických erupcí, kde se tak rostlina může skvěle adaptovat. Geolog Stephen E. Haggerty z floridské univerzity se tímto speciálním "hledačem diamantů" zabývá již několik let. Podrobněji své studie popsal v článku časopisu Economic geology. Kombinaci všech chemických prvků v zemi Haggerty nazývá jako "velmi dobré hnojivo pro rostlinu s tak drahou chutí".

Vědec na fakt výskytu rostliny v oblasti bohaté na surové diamanty přišel při svém výzkumu kimberlitových sopouchů v Libérii. Konkrétně když při vybagrování bažinaté zeminy neobjevil jen kimberlitový sopouch (50 metrů široký a 500 metrů hluboký), ale všiml si i určité rostliny vyskytující se jen nad tímto sopouchem. Haggerty ve svém bádání pokračoval ve snaze zjistit, jaké kimberlitové sopouchy jsou pro těžbu diamantů v porovnání s ostatními minerály lepší a také zjistit, jak si rostlina vyměňuje živiny z bohaté půdy.

Diamant je zkrátka okno do minulosti, neboť některé z diamantů mohou být staré až 3 miliardy let, respektive minerály uvnitř diamantů, které mohou obsahovat velmi cenné informace. Výzkum by měl v budoucnu objasnit několik skutečností o kimberlitové zemině, jako jsou například tepelné a tlakové podmínky zemského pláště před 150 miliony let.

Pandanus candelabrum by mohl pomoci najít další diamantová ložiska v Africe, což by samozřejmě mohlo africkým těžebním společnostem fantasticky navýšit příjmy. Překážkou při hledání jsou ale zalesněné plochy, kdy je těžké rostlinu najít pomocí leteckých či satelitních snímků. Díky podobným výzkumům těžaři vědí, že některé rostliny mohou signalizovat přítomnost určité horniny (např. Lychnis alpina nebo Haumaniastrum katangense). Postupné bádání má nyní objevit, zda se Pandanus candelabrum vyskytuje i na jiných kontinentech, než jen v Africe.

Autor: Tereza Pokorná, Senior product manager, TrustWorthy Investment Holding SE

Gentleman večer

6. 6. 2018

Společenská akce na prodejně v Černé růži. Přijďte si užít pohodový společenský večer zaměřený hlavně na pánské záliby. Večer ochutnáte vybrané rumy a doutníky, poznáte kolumbijské smaragdy a odpálíte si několik jamek, na které se dobře obléknete. 

Pamětní stříbrná mince, 10000HUF "Rok rodin" proof

25. 5. 2018

V našem e-shopu najdete novou pamětní stříbrnou minci

Fancy diamanty stále na vzestupu

24. 5. 2018

Barevnými diamanty jsme se v našich příspěvcích zabývali již několikrát. Dnes se blíže podíváme na jejich zhodnocení v čase, neboť obliba těchto cenných nerostů stálé roste.