Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Hearts & Arrows: Asijské štěstí v diamantu

17. 11. 2020

Možná už jste zaslechli pojem Hearts & Arrows diamanty či Hearts & Arrows brus (dále jen H&A). Jedná se o ikonický padesáti sedmi fasetový brus zobrazující osm srdcí a osm šípů. Brus H&A je vskutku mistrovským dílem diamantového průmyslu. Někdy je také označován za „super ideal“ brus a není divu, vždyť v asijských zemích je osmička šťastným číslem. V tomto krátké článku si představíme další z diamantových specialit.

Diamanty H&A jsou broušeny do ideálních proporcí brusu, excelentní symetrie a do specifických tvarů faset, které zobrazují osm šípů z pohledu shora přes korunu a osm srdcí při spodním pohledu skrz pavilion. Neznamená to však, že by každý excelentní/ideální brus byl H&A. Ten totiž vyžaduje broušení každé fasety do naprosto přesných úhlů a proporcí. Brus snáze odhalíme speciální lupou (obr. 1), která zobrazí dokonalou optickou symetrii. Tato lupa filtruje světlo vstupující do diamantu a umožňuje pohled na dokonalost brusu (obr. 2).

Obrázek 1: speciální lupa na odhalování brusu Hearts & Arrows

H&A diamanty jsou vskutku vzácné a kuriózní. Tento brus totiž vyžaduje o 25 % více práce na vybroušení a je jich méně než 1 % na celém světe. Jsou stále velmi unikátní a například gemologická laboratoř IGI si tyto brusy při gradingu fotí. I díky tomu, že brus H&A vyžaduje speciální nástroje a dovednost brusiče, jsou tyto diamanty výrazně dražší.

Obrázek 2: brus Hearts & Arrows

Pojďme se podívat na historii této rarity mezi diamanty. Brus H&A vznikl v 80. letech v Japonsku, kde byl prvně vybroušen. Brus se tehdy velmi podobal modernímu round brilliant brusu vytvořeném ruským matematikem Marcelem Tolkowskym v roce 1919. Následně byly diamanty broušeny do dokonalé optické symetrii v japonských laboratořích. Posledním krokem k finální podobě H&A brusu bylo stanovení specifik faset, které byly posléze nazvány „Cupid effect“. Díky revoluci v diamantovém průmyslu se v 90. letech dostaly diamanty H&A i na americký trh.

Krom toho, že jsou diamanty H&A symbolem lásky, jsou zajímavé i z jiných důvodů. Prvním z nich je naprosto precizní vybroušení faset, což způsobuje jejich lepší kontrast a poutají pak mnohem více pozornosti. Dalším důvodem je jejich brilance a záře, která je přímo dána kvalitou brusu. H&A diamanty mají větší fasety, které se zrcadlí a odráží více světla, vypadají zářivěji než klasický excelentní brus. Brilance a záře H&A diamantů způsobují i optickou iluzi, že je kámen větší. Vyšší odraz světla je dělá více jasnější.

Nutno dodat, že diamanty H&A nebývají obvykle broušeny v nižší barevné škále a čistotě. Samotný surový diamant, práce na jeho vybroušení a vysoký podíl odpadu surového diamantu jsou poněkud nerentabilní, což je důvod, proč si brusiči vybírají k práci na H&A dražší rough diamanty.

I H&A diamanty mají svůj certifikát. Jedinou gemologickou laboratoří, která zavedla kritéria a hodnotící systém pro tento druh brusu, je IGI. V certifikátu od IGI najdete mimo jiné parametry i autentické foto pavilionu a koruny diamantu.

Pokud Vás tento typ brusu zaujal natolik, že byste o něj Vy nebo Vaši klienti měli zájem, neváhejte si zaslat poptávku na info@twicz.cz ještě dnes! Je to opravdová rarita.

S přáním klidných dnů

Autor: Tereza Pokorná, Head of Diamonds TrustWorthy Investment Holding SE

Pamětní zlatá mince, 100EUR Nitranský kníže Svatopluk II. proof

27. 11. 2020

Velkomoravský kníže Svatopluk I. před svou smrtí rozdělil vládu v zemi mezi dva syny. Mladší Svatopluk II. se stal s největší pravděpodobností knížetem Nitry. Byl podřízený staršímu bratrovi – velkomoravskému knížeti Mojmírovi II. (894-906). Svatopluk II., kterého podporoval markgróf bavorského Východního markrabství Aribo, se v roce 898 vzbouřil proti bratrovi

CO JE TO „GREAT RESET“ A JAK SE NA NĚJ PŘIPRAVIT

25. 11. 2020

„Great reset“ je termín, který dnes ve finančních zprávách slýcháme častěji. Víte však co přesně tento termín znamená?

ZLATO NADÁLE V POKLESU

25. 11. 2020

Cena zlata i nadále pozoruje prudký pokles ceny, trend pozorujeme již od 09/11/2020 kdy společnosti BioNTech a Pfizer uvedli na veřejnost výsledky třetí fáze testů jejich vakcíny a prokázali její účinnost 90%.