Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Gartman: Zlato a bondy se zbláznily. Co teď?

31. 8. 2016

Zlato a dluhopisy. Dva instrumenty, jejichž vývoj bývá obvykle protichůdný. V posledních měsících je však pravdou přesný opak. Tato anomálie upoutala pozornost známého investora a autora „The Gartmann Letter“ Dennise Gartmana. Jak se na celou situaci dívá? A jaký je jeho výhled do budoucna?

Zlato a dluhopisy, především ty americké, se obvykle pohybují proti sobě. Zatímco cena zlata roste, v případě bondu klesá, přičemž jeho výnosy se zvyšují, jelikož na dluhopisových trzích se ceny a výnos pohybují inverzně. Rozdíl ve vývoji ceny drahého kovu a bondů je podle Gartmana dán tím, jak se investoři přesouvají z jednoho instrumentu na druhý, když hledají adekvátní aktivum sloužící jako tzv. bezpečný přístav. Jenže to, jak se zdá, už neplatí…

„Ve světě financí se pohybuji už čtyřicet let. Za tu dobu se mojí zálibou staly anomálie,“ řekl Gartman v rozhovoru pro CNBC. „A právě to, co pozorujeme od letošního června v případě zlata a amerických dluhopisů, je opravdu nezvyklé.“

Ještě během první poloviny předchozího čtvrtletí se ceny obou instrumentů vyvíjely „normálně“, tedy proti sobě. V červnu se však celá situace obrátila. „Nedávám mi to žádný smysl,“ řekl dále investor. „Pokud se podíváte zpět do minulosti, až několik let zpátky, oba instrumenty šly neustále proti sobě.“

Této anomálie si však nevšiml pouze Gartman. Již minulý týden na ni upozornila Bank of America, která ve svém dopise klientům za hlavního viníka označila sled nedávných událostí a nervozitu investorů. Podle banky se dá zvýšený zájem a zlato a dluhopisy odůvodnit nedávným „úprkem k bezpečným přístavům“, který byl vyvolán rostoucím rizikem evropských trhů, což se týkalo především situace kolem britského odchodu z Evropské unie.

Vzhledem k tomu, že už v tomto směru došlo na určité uklidnění, Gartman doporučuje zaměřit se na návrat do „normálu“, ovšem se vší opatrností. Tomuto scénáři hraje do karet například páteční proslov šéfky FEDu Yellenové v Jackson Hole. Její slova byla vyhodnocena jako „jestřábí“, když řekla, že „důvody ke zvýšení úrokových sazeb v posledních měsících zesílily.“

Šéfka FEDu Yellenová

V návaznosti na to se výnosy amerického desetiletého dluhopisu odrazily až nad hranici 1,6 %. Obdobně na tom byl i dvouletý bond, jehož výnos se vyhoupl na nové high od začátku června na 0,817 %. A zlato? Zatímco se ceny bondů výrazně propadly, u zlata byl pozorován mírný růst.

„Dokážu si představit, že zlato ještě poroste, zatímco dluhopisy budou padat,“ míní Gartman. „Jakmile se anomálie společného růstu prolomí, trh se zlatem by se mohl posunout o 40 až 50 dolarů výše. Bondy by naopak mohly spadnout o zhruba tři až čtyři bazické body.“

Zdroj: roklen24.cz

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.