Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Celková cena zboží: 0 Kč
Pokračovat v objednávce

Exkurze v Monnaie de Paris

10. 10. 2017

Jen málo měst nabízí tolik co Paříž. Perla na Seině, jak se také Paříži říká, láká turisty nejen na své památky, ale také na nezapomenutelnou atmosféru všudy přítomných kaváren a čilý noční život. V Paříži najdete úplně všechno, vyhlášené kabarety, jímž vévodí Moulin Rouge, divadla, muzikály a nespočet muzeí. To všechno stojí za návštěvu a určitě si to nenechte ujít. My jsme však mířili jinam.

Od loňského roku se v nabídce TrustWorthy Investment objevily krásné pamětní mince z pařížské mincovny Monnaie de Paris. Když něco prodáváme, chceme vědět, kde a kdo tyto vzácné mince vyrábí a tak jsme se spolu s našimi klienty a partnery vydali na exkurzi do jedné z nejstarších mincoven na světě.

Historie Monnaie de Paris

Monnaie de Paris najdete na břehu Seiny, hned naproti Louverskému paláci. Když francouzský král Karel II. mincovnu zakládal, psal se rok 864, a Paříž se nacházela na začátku svého skutečného rozkvětu. Tehdy byla ještě centrem Západofranské říše. V Paříži se v té době nacházelo mnoho mincovních dílen, což neumožňovalo dohled nad výrobou mincí. Proto se Karel rozhodl mincovny přesunout pod jednu střechu a získat plnou kontrolu nad veškerou výrobou peněz.

Historicky patřila mincovna pod správu francouzských králů, což se změnilo v roce 1796, kdy byla připojena k ministerstvu financí. Teprve v roce 1879 bylo zákonem stanoveno, že výroba mincí bude probíhat pod státní institucí s názvem Administration des Monnaies et Médailles (Správa mincí a medailí). V roce 1848 – 1876 byla součástí mincovny také rytecká dílna na výrobu prvních francouzských poštovních známek. Oběživo se v Paříži vyrábělo až do roku 1876, kdy se výroba přesunula do města Pessac a Paříž se stala pouze výrobním místem pro pamětní mince a medaile.

 

Výjímečné a limitované kolekce pamětních mincí

Mince a medaile z Monnaie de Paris jsou ve světě numismatiky skutečnými skvosty. V první řadě, každá mince a medaile je malým uměleckým dílem z rukou nejzručnějších designérů a rytců. Za druhé, mnoho mincí je vyráběno v limitovaných edicích, což zvyšuje jejich sběratelskou hodnotu a činí z nich velmi zajímavou formu investice. Kromě tematických kolekcí vydává mincovna také mince k významným historickým událostem a k poctě osobností uměleckého či politického světa. Typickým příkladem je mince Europa, která je oslavou Viktora Huga, jehož pozadí tvoří Eiffelova věž a zadní stranu mince pak zdobí hlava Sochy svobody.

Pařížská mincovna prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která zachovala její původní historickou krásu a rozšířila ji o poutavé muzejní expozice. Můžete si prohlédnout kompletní průřez historie mincí Francie i staré lisy a razidla. Expozice je doplněná o interaktivní prvky, takže její návštěva je opravdu zážitkem. Uvnitř komplexu mincovny se nově nachází také luxusní hotel a jedna z nejdražších restaurací na světě.

 

My jsme místo restaurace zamířili na loď, kde nás čekala skvělá večeře a nádherná vyhlídka na pařížské památky z jiné perspektivy. Letošní exkurze skončila, a my se na vás ostatní budeme těšit zase za rok.

Au revoir à Paris…

Botswana vytěžila další z diamantových unikátů

19. 4. 2018

Lucara Diamond Copr. vytěžila 472 karátový surový diamant. Jedná se o již třetí největší kámen z botswanského dolu Karowe.

Novinky ze světových aukcí

17. 4. 2018

Do prestižních aukčních síní míří skvostné diamanty a šperky za desítky milónů dolarů

Pamětní zlatá mince, 10NIS 70. výročí Izraele proof

16. 4. 2018

V našem e-shopu najdete novou pamětní zlatou minci