Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Diamanty na vzestupu

15. 2. 2022

Diamantový trh zažil v roce 2021 mírný refresh cen po hrůzném propadu v roce 2020 díky krizi způsobené nemocí covid-19. Rok 2021 se celkově nesl v pozitivní a optimistické náladě zakončené více než uspokojivým prodejem diamantových šperků. Přišel sice strašák jménem Omicron, ale diamantový trh se nenechal porazit ani další vlnou negativních vlivů geopolitických napětí či volatilitou akciových trhů.

Diamantoví giganti De Beers a Alrosa navýšili ceny za surové diamanty o několik procent. Kameny se tak obchodovaly za vyšší ceny a dostalo se jich na sekundární trh méně. Cílené příděly surových diamantů od těžařů tak znamenaly méně kamenů pro dealery.

I broušené diamanty postupně zvedaly cenu, zejména ty kvality 3x Ex, kterých byl nedostatek. Manufaktury fungovaly na 75 % své kapacity z důvodu koronavirových opatřením. Ceny menších broušených diamantů s nízkou hodnotou od září 2021 výrazně vzrostly, protože nabídka se snižovala.

V současné době je nabídka určitých kamenů výrazně omezená, což ale kupujícímu přináší možnost nakoupit kvalitnější diamanty za ceny méně kvalitních.

Klíčové diamantové trhy

Poptávka roste zejména v USA. Klenotníci nakupují nové zásoby, které prodaly o vánočních svátcích. Čínský trh byl do začátku nového čínského roku relativně nečinný. Mohla za to stále ještě koronovirová opatření způsobující nejistotu diamantové sezóny.

V tuto chvíli je jednodušší kámen prodat než koupit. To se ale může v následujících měsících rychle změnit. K dispozici bude více zboží a prodejci budou obezřetnější při stanovování cen.

Fancy color

Rovněž barevné diamanty atakovaly vyšší ceny. Jak potvrdil člen poradního výboru FCRF (Fancy Color Diamond Index) Ephram Zion, unikátní barevné diamanty potvrzují stabilitu této luxusní komodity. Stále více zákazníků kupuje přírodní barevné diamanty. Poptávka se tedy zvyšuje, zásoby se tenčí. Průměrná cena za FCD byla o 1,7 % vyšší než před rokem – konkrétně modré přírodní diamanty vyskočily o 2,2 %, růžové o 2 % a žluté o 0,9 %.

Pokud byste rádi zjistili více nebo rovnou chtěli požádat o nabídku konkrétních parametrů, neváhejte nás kontaktovat!

Autor: Mgr. Tereza Pokorná, Head of Diamonds TrustWorthy Investment Holding SE
Zdroj: www.diamonds.net

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.