Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Diamant o váze 1 758 karátů objeven v dole Karowe

6. 5. 2019

Společnost Lucara Diamond objevila v Botswaně surový diamant o  velikosti 1 758 karátů. Kámen svou velikostí předčil známý Lesedi La Ronaa získal tak první místo, co se velikosti týče, mezi kameny, které kdy byly v Botswaně objevené.

Kámen byl vytěžen v dole Karowe a kvalitou se blíží šperkařským diamantům, oznámila Lucara minulý týden. Některé jeho části jsou však velmi kvalitní, vysvětlil těžař.

Společnost vytěžila kámen v neporušeném stavu za použití technologie, která byla zavedena v roce 2015. Od té doby Lucara objevila 12 kamenů vážících více než 300 karátů, z čehož dva z nich byly o váze vyšší než 1000 karátů – tento nalezený a Lesedi La Ronas váhou 1 109 karátů. Oba tyto kameny byly vytěženy ve velmi kvalitní části dolu Karowe.

  

„Karowe vyprodukoval dva diamanty větší než 1000 karátů v posledních 4 letech, což potvrzuje neuvěřitelné drsné přírodní zdroje a v budoucnu roste šance na objevení dalšího takového kamene vysoké kvality. S tím, jak pronikáme hlouběji pod zemský povrch, získáváme přístup ke geologicky příznivým jednotkám EM/PK (S), které jsou zdrojem těchto rekordy lámajících kamenů o hmotnosti vyšší než 1000 karátů,“ dodal CEO společnosti Lucara Eira Thomas. 

Zdroj: diamond.net

Pamětní stříbrná mince, 10000HUF 100. výročí narození Jánose Harsányi stand

29. 5. 2020

János Harsányi (29.5.1920 – 9.8.2000), nebo také John Harsanyi, byl maďarsko-australsko-americký ekonom, který v roce 1994 získal spolu s Johnem Forbesem Nashem a Reinhardem Seltenem Cenu Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela za „průkopnickou analýzu rovnováhy v teorii nekooperativních her".

Pamětní stříbrná mince, 10EUR Maximilián Hell - 300. výročí narození verze stand + proof

27. 5. 2020

Maximilián Hell (1720 – 1792) – katolický kněz, člen Společnosti Ježišovej, astronom a matematik. Svou vědeckou, pedagogickou a publikační činností se v habsburské monarchii stal průkopníkem moderní astronomické vědy. Vědeckou kariéru zahájil v roce 1745 – stal se asistentem J. Franze na vídeňské jezuitské observatoři a začal přednášet astronomii na univerzitě.

Pamětní zlatá mince, 5000Kč Cyklus "Hrady" Bečov nad Teplou verze stand + proof

27. 5. 2020

Gotický hrad a renesanční zámek Bečov nad Teplou byl podle archivních dokladů pravděpodobně založen za Jana Lucemburského jako královské léno, první známé majitele dokládá listina z roku 1394. Nejstarší dochovanou stavbou je tzv. bergfrit, obranná kruhová věž střežící přístupovou cestu. Největším stavebním rozvojem prošel hrad v první polovině 16. století, kdy jej vlastnili Pluhové z Rabštejna. V 18. století nechal Jan Adam Questenberk postavit na pozemku původního předhradí barokní zámek.