Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Čína ukončila svoje mlčení o rezervách zlata

21. 7. 2015

Čína ukončila dlouholeté spekulace o jejích oficiálních rezervách ve zlatě, jelikož odhalila téměř 60% nárůst svých zásob od roku 2009.

Centrální banka země oznámila, že její rezervy ve zlatě ke konci června roku 2015 byli na úrovni 1658 tun (53,31 milionů trojských uncí ve formě ryzího zlata). V dubnu roku 2009 byli rezervy na úrovni 1054 tun.

Nákupy ukazují, jak se Čína snaží diverzifikovat svoje rezervy od amerického dolaru v čase, kdy cena zlata klesla téměř na nejnižší cenu od roku 2010.

Ale tato úloha byla komplikovaná rychlým růstem devizových rezerv Číny, které jsou největšími na světě a jsou v hodnotě více než 3 bilióny.

Při hodnotě 60,9 miliard dolarů, na základě dnešních cen, tvoří rezervy zlata v Číně tak jen 1,6 % svých celkových devizových rezerv. Světový průměr podle agentury Reuters GFMS byl na konci roku 2014 těsně pod 10 %.

Čína v tomto roce provedla snížení svých devizových rezerv, jelikož na konci června byly ve výši 3,69 bilionů amerických dolarů, z 3,84 bilionů dolarů v měsíci lednu.

Lidová banka Číny na svých internetových stránkách uvedla: "Zlato má osobitý význam ohledně světových rizik a už nějaký ten rok není špatnou investicí."

"Ale kapacita trhu se zlatem je malá ve srovnání s devizovými rezervami Číny, pokud by devizové rezervy byly použity ke koupi velkého množství zlata v krátkém čase, mělo by to velmi velký vliv na trh."

Leon Westgate, který je analytikem z ICBC Standard Bank poznamenal: "Pokud se vám může zdát, že se jedná o optimistický fakt, realizace jejich nákupu není býčím, zejména z hlediska rozsahu."

Podle Světové Rady pro Zlato (World Gold Council): "Přesto na základě těchto údajů, Čína v současnosti překonala Rusko jako šestého největšího držitele zlata na světě, po USA, Německu, Mezinárodním měnovém fondu, Itálii a ve Francii. USA má rezervy v zlatě o hodnotě 8133 tun.

Čína nesděluje své pravidelné údaje ohledně svých rezerv ve zlatě. Před posledním oznámením Číny v roce 2009, v průběhu posledních 15 let byly podle banky UBS provedeny jen dvě další oznámení ohledně změny svých zlatých rezerv.

Podle UBS je možné, že toto sdělení ohledně zlata je určitým "gestem transparentnosti", jak MMF chce v tomto roce provést zapracování jejich měny k tzv. jednotné měnové a účetní jednotky používané v rámci Mezinárodního měnového fondu. Původně byla jednotka SDR vázána na zlato.

Zlato se v roce 2011 obchodovalo na historických maximech 1 921,17 dolarů za trojskou unci, předtím, než prudce pokleslo k úrovni 1 136 dolarů.

Čínské nákupy byly provedeny pomocí nejrůznějších tuzemských rafinerií, produkčních zásob a prostřednictvím obchodování na domácích i mezinárodních burzách.

Pravdivost rezerv

Podle Briena Lundina, editora tzv. Gold Newsletter: "Nejnovější výsledek celkových rezerv je na poloviční úrovni, toho co si myslel trh. Trh obecně očekával, že jejich rezervy jsou ve výši více než 3000 tun. "

"Existuje mnoho důkazů, že jejich podíly jsou ve skutečnosti na mnohem vyšších úrovních a každý se musí ptát, proč oznámili toto tzv. podhodnocení. "

Toto zveřejnění Číny opravdu přišlo v den, kdy ceny futures na zlato dosáhly jeho nejnižší úrovně za více než pět let. Cena zlata s dodáním v srpnu skončila páteční obchodování na Comext, při úrovni 131,90 dolarů za unci.

Ross Norman, který je výkonným ředitelem společnosti Sharps Pixley poznamenal: "Čína má ambice vytvořit globální rezervní měnu, s cílem napadnout hegemonii dolaru a zaplnit prázdnotu vytvořenou centrálními bankami eurozóny."

Dále uvedl: "A Čína jasně uznala roli zlata při poskytování důvěryhodnosti a postavení toho, co by mělo být novou měnou na mezinárodní scéně."

To by však mohlo znamenat, že Čína bude přidávat mnohem více zlata do svých rezerv v nadcházejících měsících, protože se blíží její termín k začlenění do již zmíněné měnové jednotky MMF.

O'Byrne řekl, že by se nedivil, kdyby Čína měsíčně začala hromadit minimálně 100 metrických tun zlata.

Zdroj: financnytrh.com

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.