Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Celková cena zboží: 0 Kč
Pokračovat v objednávce

Česká pamětní zlatá mince jako nejkrásnější zlatá mince na světě? Nevěříte?

16. 1. 2018

Na sklonku tisíciletí získala ve Spojených státech amerických mezinárodní ocenění "Nejkrásnější zlatá mince roku 1999”  zlatá pamětní mince ze sady Karel IV., o nominální hodnotě 10.000Kč, vydaná Českou národní bankou. Oceněná mince je součástí série mincí ražených při příležitosti 650. výročí založení Karlštejna, vydání významných právních dokumentů, založení Univerzity Karlovy a Nového Města pražského, která vydává Česká národní banka do oběhu dne 18. března 1998.

Zlatá pamětní mince byla v kruhu odborníků, ředitelů světových mincoven, muzeí a galerií ohodnocena jako nejkrásnější zlatá mince na světě. Je příznačné, že šlo o minci raženou k výročí založení Nového Města pražského v roce 1348 od akademického sochaře Vladimíra Oppla, která ve svých motivech bohatě čerpá z půvabů Prahy.  Její podmanivá krása okouzlila snad každého kdo měl to štěstí a mohl si ji prohlédnout z blízka, nebo byl rovnou miláček štěstěny a tuto minci získal do své sbírky.

Soutěž Mince roku pořádá časopis World Coin News a nakladatelství Krause Publication pravidelně od roku 1982. Ocenění za zlatou minci roku 1999 není prvním, které Česká republika získala. V roce 1994 byla oběžnou mincí roku 1993 vyhlášena bimetalová padesátikoruna s motivem Prahy, jejímž autorem je akademický sochař Ladislav Kozák.

Všechny uvedené mince se vydávají ve dvojím provedení ražby, při zachování stejného obrazu. V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém tzv. proof provedení. Mince špičkové kvality se od běžné liší v povrchové úpravě mince. U běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí ve špičkové kvalitě je mincovní pole vyleštěno do vysokého zrcadlového lesku a reliéf je matován.

Rozdílná je i hrana mincí. V běžné kvalitě je u všech mincí vroubkovaná. U mincí ve špičkové kvalitě je u zlatých mincí v hodnotě 1.000 Kč - Karlštejn a 2.500 Kč - právní dokumenty Karla IV. hladká. U zlatých mincí 5.000 Kč - Univerzita Karlova a 10.000 Kč Nové Město pražské je hladká hrana s vlysem. V základní části vlysu, který je pro všechny mince stejný, je nápis "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA" doplněný o příslušnou hmotnost mince.

Motiv mince - Nové Město Pražské

Námět této mince je věnován založení Nového Města pražského. Dominantu lícní strany mince vytváří volná kompozice zemských znaků v gotických štítech, od leva slezská orlice, český lev a moravská orlice, na pozadí dobového ornamentu v podobě koso-čtvercových polí s rozetkami uprostřed. Nad českým lvem je umístěna Svatováclavská koruna.

Spodní část mincovního pole doplňují letopočty "1348 - 1998". Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a nominální hodnota je umístěna v opisu uzavřeném do mezikruží z perlovců. Jednotlivá slova opisu jsou od sebe oddělená znaky stylizovanými do podoby drahokamů zasazených ve Svatováclavské koruně.

Rubová strana mince je složena z několika motivů. Ústředním motivem je na pozadí gotických fiál portrét Karla IV. ztvárněný podle votivní desky Jana Očka z Vlašimi. Motiv je doplněn po levé straně císařskou pečetí Karla IV., a po pravé straně dobovou pečetí Nového města Pražského a při spodním okraji mince pražským grošem.

V mezikruží vytvořeném perlovci je v opisu přerušovaném královskou korunou, pečetěmi a pražským grošem uvedeno jméno "KAREL IV.", hmotnost zlata "1 oz" a ryzost zlata "Au 99.9".

V poslední známé aukci byla dne 2.12.2017 mince kupujícím vydražena za 110.000,-Kč.

Parametry mince:

Nominální hodnota  10 000 Kč
Materiál Au 999/1000
Provedení Proof
Hmotnost 31,107 g
Průměr 34 mm
Hrana Hladká s popisem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * 31,107 g *"
Náklad 1300 ks
Autor akad. sochař Vladimír Oppl
Emise únor 1999
Emitent Česká národní banka
Ražba Česká mincovna

Autor: Petr Stibůrek, Numismatik TrustWorthy Investment CZ 

Gentleman večer

6. 6. 2018

Společenská akce na prodejně v Černé růži. Přijďte si užít pohodový společenský večer zaměřený hlavně na pánské záliby. Večer ochutnáte vybrané rumy a doutníky, poznáte kolumbijské smaragdy a odpálíte si několik jamek, na které se dobře obléknete. 

Pamětní stříbrná mince, 10000HUF "Rok rodin" proof

25. 5. 2018

V našem e-shopu najdete novou pamětní stříbrnou minci

Fancy diamanty stále na vzestupu

24. 5. 2018

Barevnými diamanty jsme se v našich příspěvcích zabývali již několikrát. Dnes se blíže podíváme na jejich zhodnocení v čase, neboť obliba těchto cenných nerostů stálé roste.