Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Bude zlato zdražovat anebo jeho cenu čeká strmý pád?

16. 3. 2015

Názory na vývoj ceny zlata se mnohokrát velmi odlišují. Není divu, je tu vícero důvodů, které nahrávají býkům, avšak máme tu i faktory ve prospěch medvědích investorů.

Podívejme se na 4 důvody, které nahrávají zlevňování tohoto drahého kovu a taktéž 4 důvody, které potěší „zlaté býky“.

Konec laciným penězům z Fedu. Zřejmě největším medvědím argumentem, čili důvodem, proč by cena žlutého kovu měla pokračovat v poklesu, je zpřísňování měnové politiky Fedu. Centrální banka USA už ukončila QE a pomalu ale jistě se hovoří o zvyšování úrokových sazeb. Tato skutečnost netěší drahé kovy, protože to bylo právě tisknutí peněz, které jejich cenu vyneslo k rekordním výšinám.

Silný americký dolar. Na předešlý faktor navazuje silný americký dolar, který celoplošně tlačí cenu komodit dolů. Jelikož komodity se ve většině případů obchodují v dolarech, silný dolar dělá jejich nákup pro investory z nedolarových oblastí dražší.

V současnosti se dolar vůči koši hlavních měn nachází na 11-letém maximu, čímž reaguje na silná data  z USA a očekávání vyšších sazeb.

Stagnující globální ekonomika. Jak vysvětluje Martin Murenbeeld, hlavní ekonom z Dundee Capital Markets, jak je světový ekonomický růst nižší než 4 %, ceny komodit mají tendenci oslabovat.

Výkonnost akcií. Aby manažeři fondů uspokojili hladové klienty, začali v roce 2013 přesouvat kapitál ze zlata do akcií. Americký akciový index S&P 500 vystřelil nahoru a aktuálně dosahuje rekordního maxima. Na druhé straně tu ale vznikají obavy, zda americké akcie nejsou nafouknuté až příliš vysoko, což nahrává zlatu.

A které faktory zvyšují přitažlivost zlata?

Rostoucí asijská poptávka. Podle Murenbeelda v Číně uvidíme vyšší zlatou aktivitu. Podle dlouhodobých ekonomických a taktéž geografických trendů by mělo v Číně či Indii dojít k oživení poptávky po drahých kovech. Připomeňme, že právě tyto dva státy tvoří polovinu celosvětové spotřeby.

Nákupy centrálních bank. V minulém roce byla chuť centrálních bank po zlatě opravdu vysoká. Banka HSBC předpovídá, že letošní nákupy zlata centrálními bankami vzrostou z loňských 300 tun na 400 tun.

Globální dluhová krize – světové problémy s dluhem jsou dlouhodobou věcí, která se podle odborníků bude dále zhoršovat. Stačí se podívat na USA, Japonsko či Itálii, kde poměr zadlužení k hrubému domácímu produktu dosahuje nového maxima.

Hrozba finančních kolapsů a geopolitických krizí – konflikt na Ukrajině či hrozící bankrot Řecka. Jde o otřesy, které zvyšují přitažlivost zlata jako bezpečného přístavu a uchovávatele hodnot. Podle více expertů je to jen začátek a takovýchto geopolitických a finančních šoků prý bude přibývat.

Zdroj: investicne.sk

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.