Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Argyle: Kolébka růžových diamantů

12. 6. 2019

Nejznámějším dolem produkující růžové diamanty je australský důl Argyle nacházející se v oblasti Kimberly. Tento důl patří těžařské společnosti Rio Tinto, která má 20% podíl na světové produkci všech surových diamantů.

Počátky dolu Argyle se datují od roku 1969 při prvních pokusech nalézt zlatý důl, a až roku 1979 bylo objeveno ložisko diamantů, o jehož bohatství se v té době nikomu ani nesnilo, což se samozřejmě ukázalo až později. V roce 1983 byl důl oficiálně otevřen a od roku 1985 se na 45 hektarech půdy začalo s těžbou. Nejhlubší část dolu dosahuje šesti set metrů. Z dolu se ročně vytěží kolem 35 milionů karátů, přičemž rekordem bylo 42 milionů karátů v roce 1994. Daná část vytěžených diamantů putuje do šperkařského průmyslu. Právě z dolu Argyle pocházejí ty nejkrásnější růžové diamanty, ačkoli 78% nalezených je hnědé barvy, 16% žlutých, 2% bílých, 2% šedých a jen 1% růžových společně se zelenými. Podíváme-li se na světovou produkci konkrétně růžových a červených diamantů, pokrývá Argyle 90 – 95%. Bohužel současné rezervy dolu se stále snižují.

Jak taková těžba diamantů probíhá? Nejprve se obřími rypadly odebere velký kus půdy, za pomoci speciálně upravených nákladních aut, které je odvezou do továrny, kde se hornina drtí na malé kousky. Celý proces je nyní velmi zautomatizován a trvá 24 hodin denně 365 dní v roce. Důl Argyle je jedním z prvních svého druhu, co se technologií týče. V dole se nachází kolem 40 kilometrů tunelů, železniční tratě a dopravní pásy pro přepravu rudy na povrch, kde je rentgenová linka na třídění zeminy, díky níž se efektivně identifikují malé diamanty. Podle posledních zpráv Rio Tinto předpokládá jeho fungování do roku 2020.

Ani velké množství vytěžené horniny však nezaručuje kvantum diamantů. Pro příklad, na jednu tunu vytěžené horniny připadá 1,22 – 1,3 g diamantů, z čehož je navíc pouze 5% použitelných. Zbývajících 95% jde na průmyslové účely, neboť jsou zbarvené do hněda či šeda. Jen jeden z 10 000 karátů z vytěžených diamantů je kvality fancy color a jen 0,01% je fancy pink. Statistika praví, že 9 z 10 růžových kamenů, pochází z dolu Argyle.

V australském dole Argyle byl nalezen jeden z nejvzácnějších růžových diamantů. Jednalo se o surový 13ti karátový kámen s názvem Argyle Pink Jubilee. Z původní váhy byl kámen vybroušen v únoru 2012 v Perthu do podoby 8,01 karátů (1,602 g) a byl věnován Melbournskému museu. Zajímavostí je znatelná interní inkluze, kterou nešlo nijak upravit. V současné době však došlo k vytěžení dosud největšího růžového diamantu, který jde nyní do prodeje (informovali jsme v minulém článku). Jedná se o 3,14 karátový emerald známý jako Argyle Alpha.

Většina zákazníků kupujících diamanty z dolu Argyle jsou indické firmy a průmysl. Své fanoušky si ale našel po celém světě. Většina vytěžených kamenů se prodává v surovém stavu, o což se stará marketingový tým v Antverpách, který pomohl vybudovat kupní sílu po celém světě, a to zejména na trhu s luxusními šperky v U.S.A. Šperky začaly být rovněž populární mezi neustále se rozrůstající střední třídou v Číně a Indii.

Ty kvalitnější růžové diamanty z celého roku jsou vybroušeny v Západní Austrálii a prodávány skrze každoroční tendr tzv. Argyle Pink Diamonds Tender. Jedná se o velmi prestižní prodejní záležitost. Kameny bývají před prodejem vystavovány po celém světě a firmy mohou přihazovat své nabídky.

Autor: Tereza Pokorná, Head of Precious Metals & Diamonds, TrustWorthy Investment Holding SE

Tematické večery v Českých Budějovicích - Diamanty, šperky

21. 10. 2020

Třpytivým večerem budou diamanty, šperky se speciálním hostem Eliškou Bučkovou

Tematické večery v Praze - Diamanty, šperky

14. 10. 2020

Třpytivým večerem budou diamanty, šperky se speciálním hostem Eliškou Bučkovou

Tematické večery v Plzni - Diamanty, šperky

7. 10. 2020

Třpytivým večerem budou diamanty, šperky se speciálním hostem Eliškou Bučkovou