Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Aktuálně: Vývoj ceny zlata a vyhlídka do příštího roku

10. 12. 2021

Trh se zlatem se v uplynulých týdnech vzpamatovával z výkyvů, jelikož cena tohoto drahého kovu dosahovala velmi nízké hodnoty. Přestože pro budoucí investory byl tento zásadní výkyv dobrým znamením, samotný trh se zlatem je stále v relativních problémech. Investoři totiž reagují na rétoriku předsedy amerického FEDu, Jeroma Powella.

V prosinci se očekává zpřísnění měnové politiky ze strany FEDu, konkrétně rychlejší omezení nákupu dluhopisů. Agresivní pohnutky Jeroma Powella by ale stále podle ekonomů neměly znamenat překročení inflační křivky. To by znamenalo, že reálné úrokové sazby zůstanou záporné a cenu zlata to ovlivní velmi pozitivně.

Zdroj: kurzy.cz

Předpovědi jsou pro investory ideální

  • Leigh Goehring, řídící partner společnosti Goehring & Rozencwajg Associates uvedl dlouhodobý cíl ceny zlata, kterým je 20 000 amerických dolarů za jednu unci.
  • Gerald Moser, hlavní tržní stratég pro Barclays Bank řekl, že cena zlata by měla během následujících 12 měsíců stoupnout o 20 procent.
  • Předpověď kanadské investiční banky očekává nárůst ceny zlata za první pololetí roku 2022 na 1900 dolarů za unci.
  • Bart Melek, bankovní analytik ve svém vyjádření ke zlatu zmínil, že jeho ceně do budoucna jednoznačně nahrává daňové zatížení USA, budoucí průběžné americké volby, nákupy drahých kovů jednotlivými centrálními bankami a zpomalení hospodářského růstu.

Zlato a zahraniční trhy

Investiční zlato kopíruje inflační křivku, což však pro běžné investory nemusí být z hlediska výnosů zajímavé. Na druhé straně největšími investory jsou samotné státy, které do svých hmotných rezerv v aktuální době nakupují stále více investičního zlata.

Vzhledem k aktuální situaci jsou to právě jednotlivé státy, které začaly zlato skupovat ve větším množství. Příkladem je Singapur nebo Irsko, které nakoupily zlato poprvé za několik desetiletí – Singapur 26,35 metrických tun, Irsko 2 metrické tuny.

V rámci ostatních zemí jsou na tom velmi zajímavě trhy v Indii a Číně. Zde byl nárůst poptávky po zlatě nejvyšší v říjnu a listopadu, ale ke konci tohoto a začátku příštího roku by se měl rozdělit – Indie by měla pocítit mírný pokles, naproti tomu čínský trh nárůst díky čínskému novému roku slavenému 1. února. Standard Chartered také díky čínské poptávce očekává, že zlato letos uzavře na úrovni 1825 amerických dolarů za unci.

Autor: Mgr. Katarína Trteková, marketing manager TrustWorthy Investment Holding SE

Zdroje:
https://zlato.kurzy.cz/zpravy/622899-barclays-bank-ocekava-ze-zlato-v-pristich-12-mesicich-poroste-o-20-/
https://zlato.kurzy.cz/zpravy/622989-trh-ocekava-rust-poptavky-po-zlate/
https://zlato.kurzy.cz/zpravy/622594-zlato-konecne-zacalo-stoupat/

Prognózy pro cenu zlata pro rok 2022: Investoři jsou zatím opatrní

18. 1. 2022

Navzdory prognózám konce roku o zvyšování ceny zlata na začátku roku 2022, se cena drží stále na relativně nízké úrovni. Může za to opatrnost investorů z důvodu očekávání růstu úrokových sazeb ze strany FEDu a inflace.

Inflace v České republice nabírá na síle a bude to ještě horší

14. 12. 2021

V České republice inflační vlna sílí každým dnem. Nejvíce utrpí úspory běžných obyvatel.

Obchodování se zlatem jako udržitelný byznys - u nás je to možné

13. 12. 2021

Předseda představenstva TrustWorthy Investment Holding SE Michal Spurný píše o činnosti firmy i o tom, jak mohou lidé ochránit svůj majetek investováním do drahých kovů.