Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Vkladní knížky

Vkladní knížka je dokument evidující potvrzení peněžního ústavu o přijatém peněžním vkladu, výběru hotovosti, připsání úroku či jiné nepeněžní operaci. V České republice (a dříve Československu) jde o nejstarší formu spoření vůbec – stále ji nabízejí spořitelny i některé banky. V České republice jsou vklady na vkladních knížkách, vedených na jméno, ze zákona pojištěny.


Vkladní knížka by měla obsahovat:

- identifikaci banky a vkladového účtu (jméno banky, bankovní spojení pro příchozí platby, číslo vkladového účtu, délku výpovědní lhůty)

- jméno a příjmení vkladatele nebo název účtu

- další údaje schopné vkladatele jednoznačně identifikovat (adresa a datum narození)

- případně další osoby oprávněné manipulovat se vkladem na knížce (např. právní zástupce)

Možnost vkladatele vkládat a nechat si vyplácet hotovost na vkladní knížce je omezena časově. Podle zákona je tato dispozice přerušena, pokud vkladatel na knížku nic nevložil nebo si nenechal vyplatit po dobu 20 let od poslední operace. Poté se vkladový vztah ze zákona zruší a vkladatel má právo na výplatu zůstatku.

Vklady na vkladních knížkách jsou ze zákona pojištěny.

Vkladní knížky jde získat nejen v bankách, ale i v některých družstevních záložnách. Pro záložny je typický vlastní přístup ke všem produktům, nemusí tedy platit obecná pravidla vkladních knížek.

Pamětní stříbrná mince, 10000Kč 100. výročí založení Velké Prahy stand a proof

30. 11. 2021

ČNB vydává poprvé ve své historii památnou stříbrnou minci v nominální hodnotě 10 000 Kč, vážící jeden kilogram. Mince je k dispozici pouze na žádanky.

Investice do zlata je ochrana proti inflaci

22. 11. 2021

„Finanční trh není bezpečný, je dobré rozložit svůj majetek na více hromádek a jedna má být ze zlata,“ říká předseda představenstva TrustWorthy Investment Holding SE Michal Spurný pro týdeník EURO.

Inflace dále poroste a zlato opět zafunguje jako účinná pojistka, peníze na účtu nebudou mít smysl

12. 11. 2021

Přinášíme Vám aktuální rozhovor s Michalem Spurným, předsedou představenstva TrustWorthy Investment, který absolvoval s Investičním Webem.