Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Diamanty

Diamant je nejtvrdší známý přírodní minerál (nerost) a jedna z nejtvrdších látek vůbec. Jedná se o krystalickou formu uhlíku C. Pro použití ve šperku je nejoblíbenější výbrus nazývaný briliant. Vzniká v horním zemském plášti za vysokých teplot a tlaků v ultrabazických vyvřelinách.

Diamant se jako jediný drahý kámen vyskytuje ve všech barevných modifikacích, nejčastěji je však bílý. Hmotnost diamantů se udává v karátech. Metrický karát je definován jako 0,2 g a značí se ct. Diamanty jsou oceňovány podle 4C tříd: Carat – váha, Clarity – čistota, Colour – barva, Cut – Brus.

Nejstarší naleziště diamantů jsou známa v Indii (oblast Golgonda), v Brazílii (stát Minas Gerais), v Jižní Africe a Rusku. V Česku byl nalezen 2x (Dlažkovice, Chrášťany). Třetí nález u Starého se ukázal jako natavený kousek umělého sklo-keramického materiálu.

Investiční diamanty

Ne všechny diamanty je možné považovat za vhodnou investici. Investiční diamanty musí mít mezinárodní certifikát s popisem kamene (čistota, barva, velikost, kvalita brusu atd.) a pro zajištění identifikace kamenů jsou prodávány v zapečetěném pouzdře s vloženým mikrofišem se zmenšeninou certifikátu.

Investiční diamanty mají z 90 procent podobu tzv. briliantového brusu, který jim má dát nejdokonalejší tvar. Jde o to, aby paprsek světla co nejsnáze pronikl do kamene a pak opět ven. Málokterý diamant je zcela čistý. O bílé s odstínem žluté či hnědé barvy bývá menší zájem než o růžové, červené, sytě žluté nebo modré. Barvy diamantů je možné upravovat, musí to ale být uvedeno certifikátu.

Nejvíce se s diamanty obchoduje na diamantových burzách – ty největší se nachází v Antverpách, New Yorku a Izraeli.

Pamětní stříbrná mince, 10000Kč 100. výročí založení Velké Prahy stand a proof

30. 11. 2021

ČNB vydává poprvé ve své historii památnou stříbrnou minci v nominální hodnotě 10 000 Kč, vážící jeden kilogram. Mince je k dispozici pouze na žádanky.

Investice do zlata je ochrana proti inflaci

22. 11. 2021

„Finanční trh není bezpečný, je dobré rozložit svůj majetek na více hromádek a jedna má být ze zlata,“ říká předseda představenstva TrustWorthy Investment Holding SE Michal Spurný pro týdeník EURO.

Inflace dále poroste a zlato opět zafunguje jako účinná pojistka, peníze na účtu nebudou mít smysl

12. 11. 2021

Přinášíme Vám aktuální rozhovor s Michalem Spurným, předsedou představenstva TrustWorthy Investment, který absolvoval s Investičním Webem.