Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Filtrovat produkty
ks
ks

Pamětní zlatá mince, 5000Kč Cyklus "Hrady" Zvíkov proof

19 325,- Kč (včetně DPH)
19 325,- Kč (bez DPH)
Pro naše partnery nižší cena až o 2 275,- Kč.

Koupit

Dne 29. května 2018 vydává Česká národní banka pátou zlatou minci z cyklu Hrady. Jejím tématem je hrad Zvíkov. Mince je ražena ze zlata o ryzosti 999,9 a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou.

„Zvíkov jsme do tematického cyklu Hrady nezařadili náhodou – tato raně gotická stavba je označována za „krále“ všech českých hradů. Kvůli poloze, která ze Zvíkova učinila nedobytnou pevnost, byly právě zde v dobách nebezpečí ukrývány korunovační klenoty. Hrad obývaly také naše přední šlechtické rody – Přemyslovci, Lucemburkové, Rožmberkové nebo Schwarzenbergové,“ řekl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

Lícní straně mince dominuje fragment dřevořezby oltáře oplakávání Krista, umístěný ve zvíkovské kapli sv. Václava. V horní části mincovního pole je umístěna kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku ve štítech. Značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“, je umístěna při spodním okraji mince. Na rubové straně mince je v horní části mincovního pole kompozice dvou raně gotických polévaných dlaždic s motivem gryfa a lovecké scény. Mezi dlaždicemi je umístěn štít s motivem labutě, který užívali páni ze Švamberka. Uprostřed mincovního pole se nachází koláž 4 hradních objektů, zleva doprava jsou ztvárněny Hlízová věž, Písecká brána, věž Hláska a kaple sv. Václava. Vlevo od kompozice se nachází text „HRAD“ a vpravo text „ZVÍKOV“. Ročník ražby „2018“ je umístěn pod Píseckou bránou. Iniciály autora mince Luboše Charváta, které jsou tvořeny propojenými písmeny „L“ a „Ch“, se nacházejí pod ročníkem ražby.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není její prodejní cenou. Ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou.

Ke každé minci se dodává katalogová karta červené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Nominál 5000 Kč
Materiál Au 999,9/1000
Provedení Proof
Hmotnost 15.55 g
Průměr 28 mm
Hrana Hladká
Náklad 7600 ks
Autor Luboš Charvát
Emise květen 2018
Emitent Česká národní banka
Ražba Česká mincovna