Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Filtrovat produkty
ks
ks

Pamětní zlatá mince, 5000Kč Cyklus "Hrady" Zvíkov proof

Žádanka

Dne 29. května 2018 vydává Česká národní banka pátou zlatou minci z cyklu Hrady. Jejím tématem je hrad Zvíkov. Mince je ražena ze zlata o ryzosti 999,9 a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou.

„Zvíkov jsme do tematického cyklu Hrady nezařadili náhodou – tato raně gotická stavba je označována za „krále“ všech českých hradů. Kvůli poloze, která ze Zvíkova učinila nedobytnou pevnost, byly právě zde v dobách nebezpečí ukrývány korunovační klenoty. Hrad obývaly také naše přední šlechtické rody – Přemyslovci, Lucemburkové, Rožmberkové nebo Schwarzenbergové,“ řekl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

Lícní straně mince dominuje fragment dřevořezby oltáře oplakávání Krista, umístěný ve zvíkovské kapli sv. Václava. V horní části mincovního pole je umístěna kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku ve štítech. Značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“, je umístěna při spodním okraji mince. Na rubové straně mince je v horní části mincovního pole kompozice dvou raně gotických polévaných dlaždic s motivem gryfa a lovecké scény. Mezi dlaždicemi je umístěn štít s motivem labutě, který užívali páni ze Švamberka. Uprostřed mincovního pole se nachází koláž 4 hradních objektů, zleva doprava jsou ztvárněny Hlízová věž, Písecká brána, věž Hláska a kaple sv. Václava. Vlevo od kompozice se nachází text „HRAD“ a vpravo text „ZVÍKOV“. Ročník ražby „2018“ je umístěn pod Píseckou bránou. Iniciály autora mince Luboše Charváta, které jsou tvořeny propojenými písmeny „L“ a „Ch“, se nacházejí pod ročníkem ražby.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není její prodejní cenou. Ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou.

Ke každé minci se dodává katalogová karta červené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Nominál 5000 Kč
Materiál Au 999,9/1000
Provedení Proof
Hmotnost 15.55 g
Průměr 28 mm
Hrana Hladká
Náklad 7600 ks
Autor Luboš Charvát
Emise květen 2018
Emitent Česká národní banka
Ražba Česká mincovna