Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Filtrovat produkty
ks
ks

Pamětní stříbrná mince, 10EUR Univerzita Komenského v Bratislavě – 100. výročí vzniku proof

Stříbrná sběratelská mince v hodnotě 10 eur ke 100. výročí založení Univerzity Komenského v Bratislavě

Univerzity byly od svých prvopočátků považované za stánky vzdělávání a vědy a za reprezentanty kulturní vyspělosti národa a státu. První slovenská vysoká škola univerzitního typu - Univerzita Komenského - zahájila svou činnost v Bratislavě koncem roku 1919. První fakultou, která otevřela brány vzdělávání slovenským studentům byla Lékařská fakulta UK. Právnická a filozofická fakulta zahájily svou činnost o dva roky později (1921), přírodovědná až v roce 1940. Významnou úlohu při vzniku univerzity sehráli učitelé a vědečtí pracovníci z Čech, hlavně z pražské Univerzity Karlovy, kteří společně se slovenskými kolegy přijali výzvu budovat nejvyšší slovenskou vědeckou a vzdělávací instituci. V současnosti je univerzita mezinárodně uznávanou vzdělávací a vědeckou institucí. Má 13 fakult na kterých studuje téměř 24 tisíc studentů.

Lícní strana:

Na líci sběratelské mince je vyobrazená otevřená kniha v kompozici s vycházejícím slunečním kotoučem s paprsky, které tvoří součást loga Přírodovědné fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě a dvěma paralelně uspořádanými křivkami v opise vycházejícími z knihy. Státní znak Slovenské republiky je ve spodní části mincovního pole. Název státu SLOVENSKO a letopočet 2019 jsou ve dvou řádcích pod otevřenou knihou. Vlevo od státního znaku Slovenské republiky je označení nominální hodnoty sběratelské euromince 10 a vpravo od něj označení měny EURO. Při okraji sběratelské mince je v opise nápis UNIVERSITAS COMENIANA BRATISLAVENSIS.

Rubová strana:

Na rubu sběratelské mince jsou v kompozici vyobrazené části log Filozofické fakulty a Lékařské fakulty UK v Bratislavě ve spojení se symbolem paragrafu charakterizujícího Právnickou fakultu. V opise je kompozice doplněná nápisy JURIDICA, PHILOSOPHICA a MEDICA. Při okraji sběratelské euromince je v opise zleva doprava nápis UNIVERZITA KOMENSKÉHO V BRATISLAVĚ. Letopočet vzniku Univerzity Komenského 1919 je při spodním okraji sběratelské euromince. Značka Mincovny Kremnice, státní podnik, kterou tvoří zkratka MK umístěná mezi dvěma razidly je vlevo od letopočtu a vpravo od něho jsou stylizované iniciály autora sběratelské euromince prof. Mgr. art. Patrika Kovačovského PK.

Vykupujeme produkty, jejichž prodej zprostředkujeme. V případě mincí po individuální dohodě zajišťujeme jejich zpětný prodej.

Nominál 10 EUR
Materiál Ag 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
Provedení Proof
Hmotnost 18 g
Průměr 34 mm
Náklad 7300 ks
Autor prof. Mgr. art. Patrik Kovačovský
Dalibor Schmidt
Emise červen 2019
Emitent Národní banka Slovenska
Ražba Mincovna Kremnica