Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Zlato a stříbro stále aktuálnější než Bitcoin

9. 1. 2018

V poslední době ovládl Bitcoin finanční zpravodajství, ale ačkoli technologie blockchain a kryptoměn bude žít dál, způsob, jakým finanční trhy označují Bitcoin za ultimátní a maximálně důležitý je pravděpodobně chybné logiky. Myšlenka kryptoměny je stará méně než desetiletí, jistě se tedy nevyhne určitým růstovým bolestem. Řada lidí věří, že Bitcoin je začátkem nové éry, která ovlivní společnost podobně jako internet.     

Vzhledem k současné mánii je těžké uvěřit, že Bitcoin byl vytvořen jako experimentální měna a způsob řešení matematických rovnic tak, aby "těžily" majetek. Odkdy algebra vytváří okamžité cenné aktivum? Dále nebyl Bitcoin nikdy zamýšlen jako investiční nástroj a pravděpodobně by se v případě světové katastrofy ukázal být méně cenný, tak jako téměř každý hmotný majetek na zemi. Stručně řečeno, jeho astronomická hodnota je výsledkem vnímání, ne skutečnosti. Na finančních trzích se nejedná o nový koncept, ale nikdy jsme nebyli svědky toho, že by se emoce takto vymkly kontrole.

Někteří argumentují tím, že charakteristické vlastnosti Bitcoinu se neliší od zlata, což je rozumně pravdivé prohlášení. Existují lidé, kteří ke zlatu, jakožto efektivnímu nástroji výměny, zaujímají rezervovaný postoj. Pravdou ale je, že je lidstvem využívané po tisíciletí. Ještě důležitější je, že trh se zlatem je mnohem širší. Investování do zlatých investičních mincí, příležitostí sběratelé, výrobci technologií, lidé cenící si krásy.., ti všichni kousek vlastní. Oproti tomu, trh Bitcoinu je pravděpodobně ve velké míře vlastněn zhruba 1000 tržními partnery s neinformovanými maloobchodními obchodníky, kteří se snaží vyhnat cenu.

Navzdory okouzlení Bitcoinem a všeobecným očekáváním, že se jedná o dostatečnou náhradu za zlato, existují oproti zlatu některé vážné důsledky držení Bitcoinu , se kterými trh v současné době nepočítá. Tato bezpečnostní rizika mohou stačit k vyvážní touhy po masivních výdělcích, kterých by nikdy nemuselo být dosaženo vzhledem k logistickým výzvám týkajícím se likvidity aktiv kryptoměn v nelikvidním prostředí a nedostatku regulačních záruk. Jak uvádí společnost Kitco, některé regulace na základě zdravého rozumu jsou nutné. Nedostatek vládní kontroly nad zprostředkováním nabídek kryptoměn vytváří příležitost pro podvody.  

Například, jedním z atraktivních aspektů Bitcoinu je skutečnost, že obchází banky a další finanční zprostředkovatele. To protistraně vytváří riziko, kterému není většina finančních transakcí a aktiv vystavena. Objevují se obchodníci s Bitcoinem, kteří museli zanechat podnikání kvůli platební neschopnosti nebo podvodům. Tato rizika pro protistrany se však netýkají futures na Bitcoin, ve kterých jsou všechny transakce zajištěny burzami. Bitcoinové futures jsou však (přinejmenším teoreticky) vázány na samotnou cenu Bitcoinu, takže ačkoli se burza zaručuje za samotnou transakci na termínových trzích, není samozřejmě garantováno, že obchod přinese peníze.  

Nyní když je patrné, že vzácné kovy jsou legitimnějším aktivem než existující kryptoměny, můžeme se zaměřit na obchod se zlatem a stříbrem v roce 2018.  

Během druhé poloviny roku 2017 bylo zlato i stříbro podhodnocované kvůli nedostatku zájmu. Není to nic překvapivého, obchodníci se soustředí na alternativní aktiva jako je Bitcoin, trh funguje lépe než kdy v historii a v posledních letech nebyla okamžitá potřeba méně rizikových aktiv. Z těchto důvodů se staly drahé kovy obětí nedostatečného zájmu. Nicméně, nejlepší příležitosti se objevují na těch trzích, kterým masy nevěnují zájem. Nakonec se situace změní a obchodníci se zaměří na tradiční bezpečná aktiva kvůli diverzifikaci.

U zlatých futures se úroveň drží na hodnotě 1230 až 1200 dolarů. V uplynulých letech jsme  u zlata zaznamenali několik poklesů, ale vždy byly nakonec vyrovnány nákupem. Nepředpokládáme, že by to mělo být tentokrát jinak. Podle společnosti Kitco by se cena zlata měla dostat na 1350 dolarů a pokud bude vývoj příznivý, mohl by nastat i posun k 1420 dolarům.  

Trh se stříbrem byl spekulanty podobně "zapomenut", ale i zde je šance na comeback. Ať už by se jednalo o cenový propad Bitcoinu nebo krach na burze cenných papírů, drahé kovy by byly přímým příjemcem. Někteří si všimli, že trh stříbrných futures se proměnil a z nejnižších minimálních hodnot se dostává na vyšší minimální hodnoty. Pokud se hodnoty udrží mezi 15,5 a 15 dolary, mohl by zájem o nákup cenu stříbra posunout až na 17 dolarů a pokud by nebyl tento trend narušen, mohli bychom se dočkat až posunu k 20 dolarům.    

Závěrem lze říci, že u trhů s drahými kovy se v historii prokázalo, že podléhají cyklům vzestupů a pádů, kdy k těm největším vzestupům docházelo právě pod delší době úpadku. Vznik Bitcoinu pravděpodobně není změnou hry v aréně drahých kovů (zatím). Roky neřízeného obchodu s nedostatkem inflačních obav kombinovaných s odezvou trhu na zpřísnění Fed by mohly mít za následek nárůst poptávky po drahých kovech. Pokud se tak stane, rok 2018 by mohl být průlomovým rokem.

Autor: Produktové oddělení, TrustWorthy Investment Holding SE

 

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.