Nákupní košík je prázdný

Celková cena zboží: 0 Kč
Pokračovat v objednávce

Rýžování ze splašků? Švýcarskými kanály protečou desítky kil zlata ročně

12. 10. 2017

V některých případech je koncentrace kovů dokonce tak vysoká, že by se je vyplatilo ze splašků získávat, vyplývá ze studie. Do švýcarských čističek odpadních vod podle ústavu Eawaq ročně doputuje 3000kilogramů stříbra a 43 kilogramů zlata. Hodnota těchto kovů se pohybuje kolem 1,5 milionu franků ( 33,7 milionu Kč). V některých čističkách v jihošvýcarském kantonu Ticino je dokonce koncentrace zlata tak vysoká, že by se ho podle vědců žřejmě vyplatilo ze splašků získávat.

Švýcaři ovšem nesplachují do záchodu své prsteny a náhrdelníky, za obsah drahých kovů v odpadních vodách může hlavně průmysl. V kantonu Ticino stojí několik podniků na zpracování zlata, stříbro do odpadních vod po celém Švýcarsku putuje především z chemických a farmaceutických firem, ale i z firem vyvíjejících hi-tech výrobky.

Podle hlavního autora studie Base Vriense jsou v odpadních vodách ve Švýcarsku výrazné koncentrace i jiných vzácných kovů a dalších prvků, například tantalu, germania, niobu, titanu a gadolinia. Pro lidské zdraví nejsou tyto koncentrace škodlivé, uvedl ústav Eawaq. Ve studii nicméně připouští, že řadu nových prvků a jejich vliv na člověka vědci ještě dokonale neprozkoumali.

 

Zdroj: idnes.cz

 

Pastorův diamant ze Sierry Leone se bude dražit v New Yorku, prodat se může za více jak 200 milionů korun

23. 10. 2017

Úctyhodný 709 karátový diamant, který našel pastor v Sieře Leone, s velkou pravděpodobností získá nového majitele

Pamětní zlaté mince, 50EUR a 20EUR "25. výročí vstupu San Marino do OSN" proof

23. 10. 2017

V našem e-shopu najdete novou zlatou minci