Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Celková cena zboží: 0 Kč
Pokračovat v objednávce

Rýžování ze splašků? Švýcarskými kanály protečou desítky kil zlata ročně

12. 10. 2017

V některých případech je koncentrace kovů dokonce tak vysoká, že by se je vyplatilo ze splašků získávat, vyplývá ze studie. Do švýcarských čističek odpadních vod podle ústavu Eawaq ročně doputuje 3000kilogramů stříbra a 43 kilogramů zlata. Hodnota těchto kovů se pohybuje kolem 1,5 milionu franků ( 33,7 milionu Kč). V některých čističkách v jihošvýcarském kantonu Ticino je dokonce koncentrace zlata tak vysoká, že by se ho podle vědců žřejmě vyplatilo ze splašků získávat.

Švýcaři ovšem nesplachují do záchodu své prsteny a náhrdelníky, za obsah drahých kovů v odpadních vodách může hlavně průmysl. V kantonu Ticino stojí několik podniků na zpracování zlata, stříbro do odpadních vod po celém Švýcarsku putuje především z chemických a farmaceutických firem, ale i z firem vyvíjejících hi-tech výrobky.

Podle hlavního autora studie Base Vriense jsou v odpadních vodách ve Švýcarsku výrazné koncentrace i jiných vzácných kovů a dalších prvků, například tantalu, germania, niobu, titanu a gadolinia. Pro lidské zdraví nejsou tyto koncentrace škodlivé, uvedl ústav Eawaq. Ve studii nicméně připouští, že řadu nových prvků a jejich vliv na člověka vědci ještě dokonale neprozkoumali.

 

Zdroj: idnes.cz

 

Česká pamětní zlatá mince jako nejkrásnější zlatá mince na světě? Nevěříte?

16. 1. 2018

Na sklonku tisíciletí získala ve Spojených státech amerických mezinárodní ocenění "Nejkrásnější zlatá mince roku 1999” zlatá pamětní mince ze sady Karel IV.,

Fluorescence u diamantů

11. 1. 2018

Fluorescence u diamantů je mnohými často považována za negativní vlastnost kamene a spíše jakýmsi pomocným parametrem při prodeji. Jedná se však o subjektivní hodnocení, které je neodůvodněné.

Zlato a stříbro stále aktuálnější než Bitcoin

9. 1. 2018

V poslední době ovládl Bitcoin finanční zpravodajství, ale ačkoli technologie blockchain a kryptoměn bude žít dál, způsob, jakým finanční trhy označují Bitcoin za ultimátní a maximálně důležitý je pravděpodobně chybné logiky.