Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Proč vědci rozbíjejí diamanty?

25. 11. 2015

Odborníci z Univerzity v Melbourne rozbili vzácný osmikarátový diamant – ve jménu vědy. Snaží se tak pochopit kdy a kde podobné drahocenné kameny vznikly. Diamant v hodnotě 7000 amerických dolarů byl vědcům darován společností Diamanty Namakwa, která jej nalezla v řečišti na jihu Afriky. Jedná se o jeden z kamenů, o jejichž původu se vedou dlouhé spory –  zatím bez výsledku.

Vedoucí týmu, kterému byla problematika svěřena, profesor David Phillips, rozbil diamant, aby z něj získal dvě smaragdově zbarvené inkluze. Inkluze jsou cizorodé látky obsažené v diamantech, podle nichž se také určuje čistota kamene. V případě rozbitého drahokamu šlo o zelený minerál zvaný klinopyroxen, který obsahuje malé množství radioaktivního draslíku. Díky tomu je možné datovat, kdy došlo ke zformování diamantů. Tyto prvky obsažené ve vzácném kameni by také mohly pomoci vystopovat jeho původ a ukázat na „zlatonosnou žílu“ diamantů.

V současné době byly inkluze odeslány do jaderného reaktoru Státní univerzity v Oregonu. Výsledky analýzy se očekávají na začátku příštího roku.

Zdroj: news.sk

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.