Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Fluorescence u diamantů

11. 1. 2018

Fluorescence u diamantů je mnohými často považována za negativní vlastnost kamene a spíše jakýmsi pomocným parametrem při prodeji. Jedná se však o subjektivní hodnocení, které je neodůvodněné. Tyto poněkud vášnivé debaty jsou především v souvislosti s dopadem fluorescence na vzhled diamantu. V dnešním příspěvku se tedy na domnělou "negativní" vlastnost podíváme zblízka.

Fluorescence je jedním z parametrů, který se uvádí při certifikaci. Pro zákazníka a potažmo i pro prodej je v současné době velmi důležitá. Samotná fluorescence je z chemického hlediska fotoluminiscenční záření a její intenzita závisí na její délce. Je dána schopností pohlcovat elektromagnetické záření a jeho následného vyzařování.

Diamant je krystalický uhlík. Pokud se již při jeho zrodu hluboko pod zemí objeví stopy bóru, diamant již ve své rané podobě začíná fluorescentovat. Proces fluorescence u diamantu se projevuje změnou barev, od žluté, přes zelenou, oranžovou, bílou, až modrou. Když je například diamant silně nažloutlý, na světle se pak může jevit značně bělejší.

Mezinárodní gemologická laboratoř GIA stanovila pět základních označení pro intenzitu fluorescence diamantů:

1) None (žádná)

2) Faint (slabá)

3) Medium (střední)

4) Strong (silná)

5) Very strong (velmi silná)

GIA rovněž uvádí, že fluorescence nemá na barvu ani čistotu kamene žádný vliv, ačkoli se v některých studiích píše, že fluorescence barvu i vzhled diamantu zlepšuje. Z výzkumů GIA také vyplývá, že zhruba 25% - 35% šperkařských kamenů mají identifikovanou fluorescenci. Nejčastější barvou bývá modrá.

Zde lze spatřit rozdíl mezi Evropou a Spojenými státy, kdy v Evropě se s obdivem fluorescence zrovna nesetkáváme, v USA je nažloutlé zbarvení vítanou vlastností zvyšující dokonce cenu kamene až o 4%. Abychom ale fluorescenci jen neobhajovali, musíme dodat, že pokud má diamant opravdu intenzivní fluorescenci, jeví se jako zamlžený či zakalený, což je samozřejmě pro prodej nežádoucí.

Jak případnou fluorescenci u diamantů zjistit, je velmi jednoduché a svým názvem již napovídající - UV lampou. Při posvícení ultrafialovou dlouhovlnnou lampou na diamat pak odhalíme jeho případnou fluorescenci.

Fluorescentující diamanty jsou dodnes stále hodnoceny jako méně kvalitní a jejich prodejní cena je většinou nižší, i když mají vynikající barvu a čistotu. Paradoxem je skutečnost, kdy u diamantů s nižším hodnocením barvy je cena v případě fluorescence dokonce vyšší.

Autor: Tereza Pokorná, Senior Product Manager, TrustWorthy Investment Holding SE

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.